INDYWIDUALNE I DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA POWIATU JAROCIŃSKIEGO W WARCABACH KLASYCZNYCH (64-polowych) – IGRZYSKA DZIECI

TERMIN – 21.02.2019 r.

MIEJSCE – sala OSP Komorze Przybysławskie.

ORGANIZATORZY –

– Gmina Żerków,

– Powiat Jarociński,

– Szkoła Podstawowa w Komorzu Przybysławskim,

– Uczniowski Klub Sportowy „Komorzanka” Komorze,

– Szkolny Związek Sportowy w Jarocinie.

W zawodach wystartowało pięćdziesięciu ośmiu zawodników z 6 szkół powiatu jarocińskiego (SP Komorze Przybysławskie, SP Żerków, NSP Ludwinów, SP Dobieszczyzna, SP Chrzan, SSP Jarocin), którzy walczyli o  miano najlepszych w tym rejonie.

Otwarcia zawodów dokonał sekretarz Miasta i Gminy Żerków Bartłomiej Nowicki. Swoją obecnością na imprezie zaszczycili nas: radny powiatu jarocińskiego Jacek Jędraszczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Komorzu Przybysławskim Mariola Zawal i prezes UKS Komorzanka  Andrzej Ziaja. Sędziami zawodów byli: Paweł Witwicki i Andrzej Ziaja.

Mistrzostwa rozgrywano w kategoriach: chłopców i dziewcząt ze szkół podstawowych urodzonych w roku 2006 i później.  Zawody rozegrane były systemem szwajcarskim do 8 rund. Za zwycięstwo każdy zawodnik otrzymywał 2 punkt, za remis 1 pkt, a za porażkę 0 pkt. Ze względu na dużą frekwencję (ponad 20 zawodników w każdej grupie), zgodnie z regulaminem, awans do finału Mistrzostw Wielkopolski uzyskiwały po cztery osoby z każdej kategorii.

Zawody stały na bardzo dobrym poziomie, ponieważ rywalizowali w nich medaliści Mistrzostw Polski i nawet  Świata w warcabach klasycznych z poprzedniego roku.

Prym w zawodach wiedli zawodnicy z gminy Żerków: SP Komorze Przybysławskie, SP Żerków i NSP Ludwinów, którzy również trenują w UKS Komorzanka.

Nasi zawodnicy reprezentujący barwy UKS Komorzanka i szkół z gminy Żerków spisali się znakomicie.

W kategorii dziewcząt triumfowała Patrycja Tomczak (NSP Ludwinów), a za nią były: Aleksandra Łukomska oraz Amelia Jankowska (obie SP Komorze). Czwartą lokatę uzyskała Amelia Przybylska (SP Żerków). W kategorii chłopców zwyciężył Jakub Szymański (SP Komorze), a drugi był Tomasz Bernat (SP Żerków). Trzecią lokatę zajął Bartosz Skiba (SP Komorze), a tuż za podium znalazł się Kacper Rogowski (SP Komorze).

W klasyfikacji szkół wygrała Szkoła Podstawowa w Komorzu Przybysławskim, na drugim miejscu uplasowała się szkoła z Żerkowa. Trzecią lokatę uzyskała Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Ludwinowie. Tuż za podium znalazła się Społeczna Szkoła Podstawowa z Jarocina.

Komentarz: Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Jarocińskiego w warcabach klasycznych szkół podstawowych zgromadziły aż 58 uczestników. Celami tej imprezy było:

 propagowanie sportu warcabowego i wyłonienie najlepszych zawodników z powiatu jarocińskiego na finał wojewódzki,

możliwość współzawodnictwa oraz podnoszenia umiejętności gry w warcaby klasyczne,

– kształtowanie pozytywnych cech charakteru poprzez sportową rywalizację,

– miłe spędzenie wolnego czasu oraz integracja społeczeństwa.

Cieszą sukcesy zawodników z klubu i szkół z Komorza Przybysławskiego, Żerkowa i Ludwinowa. Impreza udana o czym świadczy duża frekwencja. Zawody po raz kolejny odbyły się w Komorzu Przybysławskim, gdzie funkcjonuje klub, który rywalizuje w rozgrywkach Polskiego Związku Warcabowego. W tym roku zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w XVII Mistrzostwach Polski Szkół i UKS-ów w warcabach klasycznych, które odbędą się 16-18 maja 2019 r. w Żerkowie.

Klasyfikacja najlepszych warcabistów w poszczególnych grupach –

Kategoria dziewcząt r. 2006 i mł.:

 1. Patrycja Tomczak (NSP Ludwinów)
 2. Aleksandra Łukomska (SP Komorze)
 3. Amelia Jankowska (SP Komorze)
 4. Amelia Przybylska (SP Żerków)

Kategoria chłopców r. 2006 i mł.:

 1. Jakub Szymański (SP Komorze)
 2. Tomasz Bernat (SP Żerków)
 3. Bartosz Skiba (SP Komorze)
 4. Kacper Rogowski (SP Komorze)

Klasyfikacja drużynowa szkół podstawowych:

 1. SP Komorze Przybysławskie 77 pkt
 2. SP Żerków 32 pkt
 3. NSP Ludwinów 29 pkt
 4. SSP Jarocin 18 pkt
 5. SP Dobieszczyzna 14 pkt * (najwyższe 6. miejsce w kategorii dzw.)
 6. SP Chrzan 14 pkt * (najwyższe 8. miejsce w kategorii chł.)
 • Przy równej liczbie punktów decydował najwyższy wynik indywidualny w kategorii chłopców bądź dziewcząt

Podziękowania wszystkim sponsorom, którzy wspierają tą imprezę i ciągłą działalność klubu UKS Komorzanka tj.: Gmina Żerków, Powiat Jarociński, Bank Spółdzielczy we Wrześni oddział Żerków, Bank Spółdzielczy w Jarocinie, Neorol w Chrzanie, Magazyn Fabryczny w Chrzanie, Fabryka Kotłów Malina w Paruchowie,  Stara Szuflada w Chrzanie, Pracownia i Sklep Zduńsko-Ceramiczny Glinka Art. w Żerkowie, RMJ Trans Logistic w Żerkowie, MDM Trans Polska w Żerkowie, sklep sportowy Sport Center i piłkarski NO10 w Jarocinie, Wald-Bruk w Żółkowie,  Borys w Żerkowie,  PHU Szóstek w Żernikach, Seapol biuro projektowe w Żerkowie, WA-MA w Pyzdrach, firma handlowo-turystyczna Macieja Stachowiaka w Komorzu, Szkolny Związek Sportowy w Jarocinie.

Patroni medialni i partnerzy: gazeta jarocińska, portal-jarocinska.pl, radio Elka, Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne w Żerkowie, Biblioteka Publiczna w Żerkowie, Magazyn Fabryczny w Cielczy, ZAZ Promyk w Żerkowie, Szkoła Podstawowa w Komorzu Przybysławskim, Szkoła Podstawowa w Żerkowie.

Podziękowania należą się również rodzicom i wolontariuszom zaangażowanym w tą imprezę.

Składy reprezentacji szkół podstawowych z powiatu jarocińskiego:

SP Komorze Przybysławskie – Aleksandra Łukomska, Amelia Jankowska, Klaudia Kościańska, Nikola Filipiak, Antonina Skitek, Dominika Świątek, Judyta Rzepczyk, Jakub Szymański, Bartosz Skiba, Kacper Rogowski,  Paweł Idziaszek, Szymon Rodziewicz, Allan Jankowski, Kasjan Piętka.

SP Żerków – Amelia Przybylska, Maja Rydz, Zuzanna Idczak, Zofia Król, Zuzanna Logdańska, Tomasz Bernat, Marcin Misiarczyk, Krystian Górski,  Oskar Mazurek, Oskar Kuźmik, Piotr Bernat.

NSP Ludwinów – Patrycja Tomczak, Magdalena Koszela, RoksanaŻurek, Maja Walczak, Antoni Zawieja, Maksymilian Hałas, Alan Zalewski, Kacper Tomczak.

SSP Jarocin – Malwina Hałas, Agata Pawłowska, Julia Włodarkiewicz, Michał Szumlewicz, Hubert Wira, Peter Kaczmarek, Jan Sikorski, Piotr Wysocki.

SP Dobieszczyzna – Karina Kobylska, Wiktoria Kobylska, Martyna Walendowska, Magdalena Wojciechowska, Antoni Wojtaszek, Antoni Świerkowski, Mariusz Bogielczyk, Piotr Czajka, Kacper Michalak, Filip Nowak.

SP Chrzan – Wiktoria Grzelak, Marika Stachowiak, Maja Warzywoda, Nikodem Sarbinowski, Kacper Czosnowski, Filip Wiśniewski, Wojciech Szymendera.