INDYWIDUALNE I DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA POWIATU  W WARCABACH KLASYCZNYCH

TERMIN – 10.02.2016 r.

MIEJSCE – SALA OSP KOMORZE PRZYBYSŁAWSKIE

ORGANIZATOR –

– Szkoła Podstawowa w Komorzu

– Uczniowski Klub Sportowy „Komorzanka” Komorze

– Szkolny Związek Sportowy w Jarocinie

W zawodach wystartowało prawie czterdziestu zawodników ze szkół powiatu jarocińskiego, którzy walczyli o  miano najlepszych w tym rejonie.

Otwarcia zawodów dokonali: Pani Dyrektor Szkoły w Komorzu Mariola Zawal, Radny powiatu jarocińskiego Andrzej Szlachetka i Prezes UKS Komorzanka  Andrzej Ziaja. Sędzią głównym zawodów był Pan Paweł Witwicki.

Mistrzostwa rozgrywano w kategoriach: chłopców i dziewcząt ze szkół podstawowych urodzonych w roku 2003 i później.  Zawody rozegrane były systemem szwajcarskim do 7 rund. Za zwycięstwo każdy zawodnik otrzymywał 1 punkt, za remis 0,5 pkt, a za porażkę 0 pkt. Awans do finału Mistrzostw Wielkopolski uzyskiwały po dwie osoby z każdej kategorii.

Zawody  stały na dobrym poziomie, ponieważ rywalizowali w nich medaliści Mistrzostw Polski w warcabach klasycznych z poprzedniego roku.

Prym w zawodach wiedli zawodnicy z gminy Żerków: NSP w Ludwinowie i SP Komorze, którzy również trenują w UKS Komorzanka.

Nasi zawodnicy reprezentujący barwy UKS Komorzanka i szkół z gminy Żerków (Komorze, Ludwinów, Żerków) spisali się znakomicie.

W kategorii dziewcząt triumfowała Weronika Konieczna, a za nią były Agnieszka Niemczyk oraz Julia Walczak (wszystkie NSP Ludwinów). W kategorii chłopców zwyciężył Piotr Świątek (NSP Ludwinów), a za nim byli Łukasz Niemier oraz Jan Gałązka (obaj SP Komorze). Tuż za podium znaleźli się: Dominika Konieczna (NSP Ludwinów) oraz Jakub Szymański (SP Komorze).

W klasyfikacji szkół wygrała Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Ludwinowie, a drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Komorzu. Trzecią lokatę uzyskała placówka z Żerkowa. Tuż za stopniu podium znalazła się szkoła z Kotlina, a potem z Wilkowyi .

Komentarz: Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Powiatu w warcabach klasycznych szkół zgromadziły w jednym miejscu około 50 sympatyków tej dyscypliny sportu. Celami tej imprezy było:

 propagowanie sportu warcabowego i wyłonienie najlepszych zawodników z powiatu jarocińskiego na finał wojewódzki,

możliwość współzawodnictwa oraz podnoszenia umiejętności gry w warcaby klasyczne,

– kształtowanie pozytywnych cech charakteru poprzez sportową rywalizację,

– miłe spędzenie wolnego czasu oraz integracja społeczeństwa.

Cieszą sukcesy zawodników z klubu i szkół z Komorza, Ludwinowa i Żerkowa. Impreza udana o czym świadczy spora frekwencja. Zawody w tym roku odbyły się w Komorzu, gdzie funkcjonuje klub, który rywalizuje w rozgrywkach Polskiego Związku Warcabowego. W tym roku po raz pierwszy został rozegrany również turniej drużynowy.

Klasyfikacja najlepszych warcabistów w poszczególnych kategoriach

Kategoria dziewcząt do lat 13:

 1. Weronika Konieczna (NSP Ludwinów)
 2. Agnieszka Niemczyk (NSP Ludwinów)
 3. Julia Walczak (NSP Ludwinów II)
 4. Dominika Konieczna (NSP Ludwinów)

Kategoria chłopców do lat 13:

 1. Piotr Świątek (NSP Ludwinów)
 2. Łukasz Niemier (SP Komorze)
 3. Jan Gałązka (SP Komorze II)
 4. Jakub Szymański (SP Komorze)

Klasyfikacja drużynowa szkół:

 1. NSP Ludwinów 460 pkt
 2. SP Komorze 390 pkt
 3. SP Żerków 169 pkt
 4. SP Kotlin 101 pkt
 5. NSP ZOO Wilkowyja 38 pkt

Podziękowania dla sponsorów imprezy: Pani Dyrektor Marioli Zawal, Panu Radnemu Powiatu Jarocińskiego Andrzejowi Szlachetce oraz Pani Monice Zaworskiej. Dziękujemy również pracownikom szkoły oraz rodzicom za pomoc przy organizacji imprezy.