IX Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów

X Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów w grze błyskawicznej

XXI Indywidualnych Mistrzostw Polski Juniorów

MIEJSCE – Gminny Ośrodek Kultury w Lipnie.

-Starostwo Powiatowe w Lesznie,

-Urząd Gminy Lipno,

-Gminny Ośrodek Kultury w Lipnie,

-UKS ,,Roszada” Lipno.

W zawodach wystartowało aż stu sześćdziesięciu zawodników i czterdzieści pięć drużyn z klubów z całej Polski. Mistrzostwa drużynowe rozgrywano w kategoriach: juniorów i juniorek (do lat 8,10, 13, 16) oraz kobiet i mężczyzn.  Zawody indywidualne rozgrywano w kategoriach: juniorów i juniorek (do lat 8,10, 13, 16) oraz kobiet i mężczyzn. Najpierw rozgrywano Drużynowe Mistrzostwa Polski, a następnie Indywidualne Mistrzostwa Polski i grę błyskawiczną. Zawody rozegrane były systemem szwajcarskim do 9 rund lub kołowym, a czas gry wynosił 45 minut na zawodnika z zapisem partii. Grę błyskawiczną rozegrano na dystansie 7 rund z czasem 3 min. +2 sek.. Za zwycięstwo każdy zawodnik lub drużyna otrzymywał 2 punkt, za remis 1 pkt, a za porażkę 0 pkt. Otwarcia imprezy dokonał główny organizator i prezes Roszady Lipno Pan Zbigniew Myszuk.

Zawody stały na bardzo wysokim poziomie, ponieważ brali w nich udział mistrzowie i medaliści Mistrzostw Polski, Europy i nawet Świata z poprzednich lat.

Udział naszych zawodników w zawodach stojących na takim poziomie był kolejną możliwością sprawdzenia się  w grze z najlepszymi w Polsce oraz zebraniem cennego doświadczenia. Po sukcesach w poprzednich latach wiedzieliśmy, że kluby nie będą nas postrzegały w roli nowicjuszy.  Cel jaki zakładaliśmy na te zawody była walka o jak najwyższe miejsce oraz zdobycie jakiegokolwiek medalu. Dla naszego klubu i zawodników był to trzeci start na tego typu zawodach.

W mistrzostwach nasz klub i zawodnicy spisali się rewelacyjnie.  Odnieśliśmy ogromy sukces zdobywając w sumie aż czternaście medali (5 złotych, 4 srebrne i 5 brązowych)- pięć w drużynie (2 złote, srebrny i 2 brązowe) i dziewięć indywidualnie (3 złote, 3 srebrne i 3 brązowe).  W Drużynowych Mistrzostwach Polski zdobyliśmy: 2 złote medale – tytuł Drużynowego Mistrza Polski Juniorek do lat 8 (skład: Amelia Jankowska i Klaudia Kościańska) i do lat 10 (skład : Aleksandra Łukomska i Patrycja Tomczak), srebrny medal – tytuł Drużynowego Wicemistrza Polski Juniorów do lat 10 (skład: Bartosz Skiba, Jakub Szymański, Maksymilian Hałas) oraz 2 brązowe medale w kategorii Juniorów do lat 10 (skład: Jan Gałązka, Filip Borkiewicz, Zofia Ławnicka – jedna dziewczyna mogła grać z chłopcami) i w kategorii Juniorek do lat 13: (skład : Patrycja Wawrzyniak, Julia Walczak). Tuż poza podium znalazła się jeszcze nasza drużyna: Juniorów do lat 8 (skład: Michał Szumlewicz, Kacper Rogowski, Bartosz Mielcarzewicz oraz Antoni Kościański). W Indywidualnych Mistrzostwach Polski  zdobyliśmy 9 medali. W grze błyskawicznej: 3 złote medale i tytuł Mistrzów Polski w blitza  zdobyli: w kategorii Juniorek do lat 8 – Amelia Jankowska, Juniorek do lat 10 – Patrycja Tomczak oraz Juniorów do lat 10 Bartosz Skiba.  Srebrny medal zdobył w kategorii Juniorów do lat 8 – Michał Szumlewicz, brązowy medal wywalczył wśród Juniorów do lat 10 – Maksymilian Hałas, a w kategorii Juniorek do lat 8 brązowy krążek zdobyła Klaudia Kościańska. Tuż za podium znalazła się w kategorii Juniorek do lat 10 – Aleksandra Łukomska i w kategorii Juniorek do lat 13 Patrycja Wawrzyniak. W grze klasycznej – turnieju głównego wywalczyliśmy 3 medale – srebrny medal i tytuł Wicemistrzów Polski zdobyli: w kategorii Juniorek  do lat 8 – Amelia Jankowska i Juniorów do lat 10 – Bartosz Skiba oraz brązowy medal w kategorii Juniorek do lat 10 – Aleksandra Łukomska. Tym samym nasi zawodnicy już niebawem znajdą się w kadrze Polski na mistrzostwa Europy czy Świata w warcabach 64-polowych.

3. Mateusz Wysokiński – UKS Roszada Lipno

Komentarz: To kolejne Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w warcabach klasycznych, w których wziął udział nasz klub. Grad medali zdobyli nasi zawodnicy w tych prestiżowych zawodach. Przed mistrzostwami po cichu liczyliśmy na medale w drużynie i w turnieju indywidualnym. W zeszłym roku zdobyliśmy osiem a teraz czternaście medali: pięć złotych, cztery srebrne i pięć brązowych to dorobek klubu i zawodników w tych mistrzostwach. Sukcesy naszych zawodników pokazują, że nawet mały klub może okazać się „wielkim”. Amelia Jankowska zdobyła łącznie trzy medale – dwa złote oraz srebrny i była odkryciem tych zawodów . Bartosz Skiba wywalczył również trzy medale złoty i dwa srebrne. Po dwa medale wywalczyli Patrycja Tomczak (2 złote), Aleksandra Łukomska (złoto i brąz), Klaudia Kościańska (złoto i brąz) oraz Maksymilian Hałas (srebro i brąz).  Po tych zawodach zapewne Amelia, Bartek i Ola będą w ścisłej kadrze Polski w warcabach 64-polowych. Nasz UKS trzeci rok toczy rywalizację w klubowych rozgrywkach  Polskiego Związku Warcabowego. Po takim sukcesie wszyscy mamy jeszcze więcej zapału do ciężkiej pracy na treningach, która jak w widać przynosi efekty. Oprócz treningów musimy startować w Grand Prix i ogólnopolskich zawodach, by rozwijać się grając z najlepszymi. Wyjazd na tak dużą imprezę nie byłby możliwy gdyby nie pomoc finansowa licznych sponsorów, którym należą się ogromne podziękowania. Bez ich pomocy i rodziców nie byłoby takich sukcesów. Dziękujemy!

Kadra – UKS Komorzanka Komorze – uczniów szkół z gminy Żerków (SP Komorze, SP Żerków, NSP Ludwinów, SP Dobieszczyzna, SP Chrzan) oraz SSP Jarocin:

juniorki do lat 8 -Amelia Jankowska, Klaudia Kościańska, Dominika Świątek, Karina Kobylska, do lat 10 – Aleksandra  Łukomska, Aleksandra Pańczak, Zofia Ławnicka , Patrycja Tomczak, Amelia Przybylska,  do lat 13 – Weronika Konieczna, Dominika Konieczna,  Patrycja Wawrzyniak, Julia Walczak, Karolina Zielińska.

juniorzy do lat 8- Michał Szumlewicz, Kacper Rogowski, Bartosz Mielcarzewicz, Antoni Kościański, Nikodem Sarbinowski. do lat 10 – Bartosz Skiba, Jakub Szymański, Jan Gałązka, Maksymilian Hałas, Filip Borkiewicz, do lat 13 –  Paweł Idziaszek, Allan Jankowski. Trener – Andrzej Ziaja. Kierownik – Justyna Kasprzak-Gałązka.