WYMIANA MŁODZIEŻOWA POLSKA – WĘGRY                       

24-27.01.2019 r. – Budapeszt

09-12.02.2019 r. – Kraków

W dniach 24-27.01.2019 r. nasza zawodniczka Aleksandra Łukomska wyjechała z reprezentacją Polski do Budapesztu (Węgry), a w terminie 09-12.02.2019 r. z rewizytą do Krakowa przyjechała reprezentacja Węgier, na wymianę młodzieżową pomiędzy Polskim Związkiem Warcabowym, a Węgierską Federacją Warcabową.

Fundacja im. Wacława Felczaka to wspólna inicjatywa Polski i Węgier, której celem jest przekazywanie tradycji przyjaźni polsko-węgierskiej młodszym pokoleniom. To właśnie w ramach projektu finansowanego przez Fundację im. Wacława Felczaka warcabiści z Węgier i Polski uczestniczyli w wymianie młodzieżowej.

Celem projektu było nawiązanie kontaktów z rówieśnikami, poznanie historii, kultury i obyczajów drugiego kraju, podniesienie umiejętności językowych oraz oczywiście wspólny trening sportowy.

Podczas wyjazdu na Węgry polscy warcabiści wspólnie z rówieśnikami z Węgier spędzili wspaniałe 4 dni, zwiedzili Budapeszt (odwiedzili: Plac Bohaterów, Zamek Vajdahunyad, Budynek Parlamentu w Budapeszcie, Bazylika Św. Stefana, Góra Gellérta, Kościół Macieja, Instytut Polski),  z ciekawością szukali wspólnych, łączących nasze narody punktów i grali w warcaby.

W Polsce przez 4 dni gościliśmy węgierskich warcabistów w Krakowie – tutaj także rozegrali turniej warcabowy, a nasi warcabiści pokazali się w roli gospodarzy i zaprezentowali młodym Węgrom elementy polskiej historii i wspaniałe zabytki miasta Krakowa. Jeden dzień spędzili pod ziemią, gdzie dzielnie przemierzali korytarze kopalni soli w Wieliczce. Na koniec wizyty w Krakowie warcabiści odwiedzili Konsulat Generalny Węgier.

W trakcie pobytu na Węgrzech i w Polsce nasi zawodnicy rozegrali również dwa turnieje w warcabach 100-polowych z Reprezentacją Węgier. Ola w tych obu rozgrywkach w kategorii dziewcząt do lat 11 zajęła pierwsze miejsca. Gratulacje!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *