XVII MISTRZOSTWA POLSKI SZKÓŁ I UKS-ÓW W WARCABACH KLASYCZNYCH

TERMIN –16-18.05.2019 r.

MIEJSCE – Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne w Żerkowie

Z upoważnienia Polskiego Związku Warcabowego imprezę zorganizowali:

ORGANIZATORZY –

– Gmina Żerków,

– Biblioteka Publiczna w Żerkowie,

– Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne w Żerkowie,

– Uczniowski Klub Sportowy Komorzanka Komorze,

– Wielkopolski Związek Warcabowy.

W zawodach wystartowało stu siedemdziesięciu trzech zawodników i pięćdziesiąt dziewięć drużyn ze szkół i klubów całej Polski. Zawody zostały rozegrane po niedawno zakończonych finałach wojewódzkich.  Mistrzostwa drużynowe i indywidualne rozgrywano w kategoriach: przedszkoli (r.2012 i mł.) szkół podstawowych (klas młodszych r. 2008-2011 i starszych 2004-2007), szkół ponadpodstawowych (r. 1999-2003). Zawody po raz czwarty odbyły się w Żerkowie. Mistrzostwa rozegrano systemem szwajcarskim lub kołowym do 7-9 rund, a czas gry wynosił 30 minut na zawodnika z zapisem partii. Za zwycięstwo każdy uczestnik lub drużyna otrzymywał 2 punkty, za remis 1 pkt, a za porażkę 0 pkt.

Otwarcia imprezy dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Żerków Michał Surma.

Sędzią głównym turnieju był: Arkadiusz Biadasiewicz, a sędziami rundowymi zostali: Zbigniew Myszuk, Jacek Stróżyk, Edward Karpiński i Andrzej Ziaja.

Zawody stały na wysokim poziomie, ponieważ brali w nich udział medaliści klubowych Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Europy czy Świata w warcabach- 64-polowych.

Udział naszych zawodników w rywalizacji na takim poziomie był możliwością sprawdzenia się  w grze z najlepszymi w Polsce. Celem było osiągnięcie czołowych lokat oraz zdobycie kilku medali. Miejsca na podium były kolejnym sukcesem indywidualnym, klubu i szkół z gminy Żerków. Po raz drugi rywalizowaliśmy w kategorii przedszkolaków (r. 2012 i mł.), gdzie nasi najmłodsi zawodnicy mogli toczyć boje o miano najlepszych w Polsce. Najliczniej obsadzone były kategorie szkół podstawowych (klas młodszych i starszych), gdzie gra w warcaby cieszy się największą popularnością. Rywalizacja w tych kategoriach była najbardziej zacięta, ale w szkołach ponadpodstawowych zawodnicy również dzielnie walczyli.

W tej imprezie zawodnicy UKS Komorzanka indywidualnie wywalczyli 12 medali: 3 złote, 5 srebrnych i 4 brązowe!

W kategorii przedszkolaków (r. 2012 i mł.): wśród dziewcząt 1. miejsce zajęła Maja Warzywoda (Przedszkole Chrzan), a za nią były: Wiktoria Grzelak (Przedszkole Chrzan) oraz Lena Zaremba (SP Żerków – oddział przedszkolny). W grupie chłopców r.2012 i mł. zwyciężył Kasjan Piętka (Przedszkole Komorze Przybysławskie),a za nim byli: Antoni Świerkowski (Przedszkole Dobieszczyzna) oraz Mateusz Rutkowski (Publiczne Przedszkole Żerków). W kategorii szkół podstawowych klas młodszych (r. 2008-2011):  wśród dziewcząt triumfowała Aleksandra Łukomska (SP Komorze Przybysławskie), a w grupie chłopców na 2.miejscu sklasyfikowany został Maksymilian Hałas (NSP Ludwinów). W kategorii szkół podstawowych klas starszych (r.2004-2007): wśród dziewcząt – srebrny medal wywalczyła Dominika Konieczna (SP Żerków), a brązowy krążek zdobyła Patrycja Tomczak (NSP Ludwinów).

W kategorii szkół ponadpodstawowych  r. 1999-2003:  wśród dziewcząt 3.miejsce zajęła Joanna Młoda (ZS Miejska Górka-wypożyczenie klubu), a w grupie chłopców 2.lokatę uzyskał Szymon Niwczyk (ZS Miejska Górka-wypożyczenie klubu).

Tuż za podium znaleźli się: kat. dziewcząt – r. 2012 i mł. – Julia Półtorak (SP Żerków – oddział przedszkolny), kat. – chłopców  r. 2012 i mł. – Wiktor Grzebyszak (Publiczne Przedszkole Żerków), kat. dziewcząt r. 2004-2007  Patrycja Wawrzyniak (SP Żerków).

Spora część naszej kadry rywalizowała ze starszymi zawodnikami i wypadła bardzo ładnie, co zapewne zaprocentuje w przyszłości.

W klasyfikacji drużynowej  Uczniowskich Klubów Sportowych znakomicie spisał się nasz klub UKS Komorzanka Komorze, który zdobył po raz drugi złoty medal i tytuł Mistrza Polski.  Jest to kolejny sukces drużynowy klubu!

W klasyfikacji drużynowej szkół rewelacyjnie wypadły nasze placówki z gminy Żerków, które zdobyły 6 krążków. W klasyfikacji przedszkoli: 1. miejsce i tytuł Mistrza Polski zdobyła Szkoła Podstawowa w  Żerkowie – oddział przedszkolny, 2. miejsce zajęło Przedszkole Dobieszczyzna, a na trzecim stopniu podium znalazło się Przedszkole Komorze Przybysławskie. Wśród szkół podstawowych klas młodszych:  1. miejsce i tytuł Mistrza Polski otrzymała Szkoła Podstawowa w Komorzu Przybysławskim, a 3.miejsce zajęła Szkoła  Podstawowa w Żerkowie. W klasyfikacji szkół  podstawowych klas starszych: 2. miejsce i tytuł Wicemistrza Polski wywalczyła  Szkoła Podstawowa w Żerkowie.

Komentarz: Medale i puchary zdobyte w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej szkół i UKS-ów są dużym sukcesem naszej gminy w tych zawodach. Nasz UKS piąty rok rywalizuje w zawodach klubowych. Dla naszych zawodników każdy sukces na tak wysokim poziomie daje dużo satysfakcji. Oprócz treningów chcemy startować w ogólnopolskich  i międzynarodowych zawodach, by rozwijać się grając z najlepszymi, a nasi warcabiści pokazali tutaj duży potencjał.

Sponsorem głównym imprezy była Gmina Żerków. Klub UKS Komorzanka i tą imprezę wspierają: Gmina Żerków, Powiat Jarociński, Bank Spółdzielczy we Wrześni oddział Żerków, Bank Spółdzielczy w Jarocinie, firma Neorol z Chrzana, Magazyn Fabryczny z Chrzana, Fabryka Kotłów Malina z Paruchowa,  firma Stara Szuflada z Chrzana, pracownia i sklep Zduńsko-Ceramiczny Glinka Art. z Żerkowa, RMJ Trans Logistic z Żerkowa, MDM Trans Polska z Żerkowa, sklepy Sport Center i NO10 z Jarocina, Wald-Bruk z Żółkowa,  Borys z Żerkowa,  Pizzeria Familijna z Żerkowa, PHU Szóstek z Żernik, Seapol biuro projektowe z Żerkowa, WA-MA z Pyzdr, Turdus z Żerkowa.

Patroni medialni i partnerzy: Gazeta jarocińska, jarocinska.pl, Radio Elka, Magazyn Fabryczny z Cielczy, Biblioteka Publiczna w Żerkowie, Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne w Żerkowie, SZS Wielkopolska w Poznaniu, ZAZ Promyk w Żerkowie, Szkoła Podstawowa w Komorzu Przybysławskim, Szkoła Podstawowa w Żerkowie.

Podziękowania należą się również rodzicom i wolontariuszom zaangażowanym w tą imprezę.

Oprawę artystyczno-muzyczną zapewniły dzieci ze szkoły w Komorzu Przybysławskim oraz zespół Czajniki ze Społecznego Ogniska Muzycznego w Jarocinie.

Najmłodszymi uczestnikami mistrzostw z gminy Żerków byli: Lena Abramowicz i Oskar Hofmański (oboje SP Żerków – oddział przedszkolny), Najstarszymi zawodnikami tych zawodów z ziemi żerkowskiej okazali się: Patrycja Wawrzyniak (SP Żerków) oraz Paweł Idziaszek (SP Komorze). Na  tą okoliczność w/w warcabiści otrzymali nagrody od sponsorów.

Kadra zawodników – UKS Komorzanka Komorze i szkół z gminy Żerków

Zawodnicy punktujący do klasyfikacji medalowej szkół i uks-ów:

Przedszkola r. 2012 i mł.:

1.miejsce – SP Żerków – oddział przedszkolny – Lena Zaremba, Szymon Wiśniewski.

2.miejsce – Przedszkole Dobieszczyzna – Wiktoria Kobylska, Antoni Świerkowski.

3.miejsce – Przedszkole Komorze Przybysławskie – Michalina Lisiecka, Kasjan Piętka.

Szkoły Podstawowe klasy młodsze r. 2008- 2011 :

1.miejsce – SP Komorze Przybysławskie – Aleksandra Łukomska, Amelia Jankowska, Kacper Rogowski, Szymon Rodziewicz.

3.miejsce – SP Żerków – Amelia Przybylska, Maja Rydz, Filip Borkiewicz, Oskar Mazurek.

Szkoły Podstawowe klasy starsze r. 2004 – 2007

2.miejsce – SP Żerków – Dominika Konieczna, Patrycja Wawrzyniak, Tomasz Bernat, Marcin Misiarczyk.

Uczniowskie Klubu Sportowe:

1.miejsce – UKS Komorzanka –punktujący- Maja Warzywoda, Kasjan Piętka, Aleksandra Łukomska, Amelia Jankowska, Maksymilian Hałas, Filip Gotowski, Dominika Konieczna, Patrycja Tomczak, Tomasz Bernat, Paweł Idziaszek, Joanna Młoda, Szymon Niwczyk.

Trenerzy kadry – Andrzej Ziaja, Elżbieta Kowalska-Ziaja.

Tabela najlepszych dziewcząt r. 2012 i mł.

 1. Maja Warzywoda – Przedszkole Chrzan
 2. Wiktoria Grzelak – Przedszkole Chrzan
 3. Lena Zaremba – SP Żerków – oddział przedszkolny

Tabela najlepszych chłopców r. 2012 i mł.

 1. Kasjan Piętka – Przedszkole Komorze Przybysławskie
 2. Antoni Świerkowski – Przedszkole Dobieszczyzna
 3. Mateusz Rutkowski – Publiczne Przedszkole Żerków

Tabela najlepszych dziewcząt r. 2008 -2011

 1. Aleksandra Łukomska – SP Komorze Przybysławskie
 2. Joanna Stachowiak – SP Goniembice
 3. Vivien Zyber – Moszak – SP nr 12 Leszno

Tabela najlepszych chłopców r. 2008- 2011

 1. Mateusz Wysokiński – SP Lipno
 2. Maksymilian Hałas – NSP Ludwinów
 3. Antoni Rumiński – SP Górka Duchowna

Tabela najlepszych dziewcząt r. 2004-2007

 1. Aleksandra Walkowska – SP Lipno
 2. Dominika Konieczna – SP Żerków
 3. Patrycja Tomczak – NSP Ludwinów

Tabela najlepszych chłopców r. 2004-2007

 1. Amedeusz Zyber-Moszak – SP nr 12 Leszno
 2. Samuel Kątny – SP Radzewo
 3. Tymoteusz Myszuk – SMS Chrobry Głogów

Tabela najlepszych dziewcząt r. 1999-2003

 1. Marta Ruta – LO nr 2 Leszno
 2. Martyna Lipka – LO nr 3 Leszno
 3. Joanna Młoda – ZS Miejska Górka

Tabela najlepszych chłopców – r. 1999-2003

 1. Tomasz Urbańczyk – LO nr 2 Leszno
 2. Szymon Niwczyk – ZS Miejska Górka
 3. Filip Kujawa – LO nr 3 Leszno

Klasyfikacja najlepszych przedszkoli:

 1. SP Żerków – oddział przedszkolny
 2. Przedszkole Dobieszczyzna
 3. Przedszkole Komorze Przybysławskie

Klasyfikacja najlepszych szkół podstawowych klas młodszych:

 1. SP Komorze Przybysławskie
 2. SP Lipno
 3. SP Żerków

Klasyfikacja najlepszych szkół podstawowych klas starszych:

 1. SP Lipno
 2. SP Żerków
 3. ZSP Kąkolewo

Klasyfikacja najlepszych szkół ponadpodstawowych:

 1. LO nr 2 Leszno
 2. LO nr 3 Leszno
 3. ZS Miejska Górka

Klasyfikacja najlepszych klubów:

 1. UKS Komorzanka Komorze
 2. UKS Roszada Lipno
 3. LKS Zuch Rychlik

KADRA SZKÓŁ z gminy Żerków i powiatu jarocińskiego:

Publiczne Przedszkole Żerków – r. 2012 i mł. – Aleksandra Siwczak, Gabriela Biernacik, Wiktor Grzebyszak, Mateusz Rutkowski, Franciszek Żukrowski, Aleksander Paszkiewicz.

SP Żerków i oddział przedszkolny – r. 2012 i mł. Zuzanna Miara, Natalia Zaremba, Julia Półtorak, Klaudia Gendek, Lena Zaremba, Lena Abramowicz, Adam Szalczyk, Mikołaj Siwecki, Miłosz Smułczyński, Oskar Hofmański, Szymon Wiśniewski,  r. 2008-2011 – Amelia Przybylska, Maja Rydz, Maria Surma, Nikola Gogulska, Karolina Nowicka, Zuzanna Logdańska, Piotr Bernat, Oskar Mazurek, Tymoteusz Wlazik, Kajetan Jóskowiak, Jan Gola, Norbert Bugaj, Filip Borkiewicz, r. 2004-2007 – Dominika Konieczna, Weronika Konieczna, Patrycja Wawrzyniak, Tomasz Bernat, Marcin Misiarczyk.

Przedszkole i SP Komorze Przybysławskie – r. 2012 i mł. – Michalina Lisiecka, Ewa Malinowska, Judyta Rzepczyk, Kasjan Piętka, Kacper Kasprzak, r. 2008-2011 – Aleksandra Łukomska, Amelia Jankowska, Klaudia Kościańska, Dominika Świątek, Milena Pieniawska, Laura Malinowska, Nikola Filipiak, Szymon Rodziewicz, Kacper Rogowski, Antoni Kościański, Maksymilian Janke, r. 2004-2007 – Antonina Skitek, Magdalena Podlewska, Paweł Idziaszek, Jakub Szymański, Bartosz Skiba, Miłosz Jercha.

Przedszkole i SP Chrzan – r. 2012 i mł. – Maja Warzywoda, Wiktoria Grzelak, Maria Purolnik, Wojciech Szymendera, r. 2008-2011 – Marika Stachowiak, Nikodem Sarbinowski, Kacper Czosnowski.

Przedszkole i SP Dobieszczyzna – r. 2012 i mł. Wiktoria Kobylska, Antoni Świerkowski, r. 2008-2011 – Karina Kobylska, Martyna Walendowska, Antoni Wojtaszek, Piotr Czajka.

NSP Ludwinów – r. 2008-2011 –  Kacper Tomczak, Maksymilian Hałas, r. 2004-2007 – Patrycja Tomczak, Jakub Luleczka.

SSP Jarocin – r. 2008-2011 – Malwina Hałas, Michał Szumlewicz, r. 2004 – 2007 – Hubert Wira.