XXI MŁODZIEŻOWE MISTRZOSTWA EUROPY W WARCABACH 100-POLOWYCH – Warszawa – Polska 2019

Miejsce – Warszawa – Polska.

Termin – 01-09.08.2018 r.

Organizator-

– Polski Związek Warcabowy,

– Europejska Federacja Warcabowa (EDC).
Zawodnicy naszego klubu reprezentowali Polskę na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w warcabach 100-polowych, które odbyły się w Warszawie. Poziom zawodów był bardzo wysoki, więc o czołowe lokaty było bardzo trudno. W tej imprezie w wielu kategoriach triumfowali Rosjanie.

W mistrzostwach wystartowało prawie 350 zawodników z takich federacji europejskich jak: Polska, Rosja, Białoruś, Ukraina, Włochy, Litwa, Estonia, Holandia, Niemcy, Czechy, Azerbejdżan, Belgia, Łotwa, Francja, Węgry. Zawody rozgrywano w kategoriach wiekowych do lat 10, 13, 16, 19 i 26 z podziałem na płeć. Mistrzostwa rozgrywano systemem szwajcarskim do 9 rund w trzech turniejach: gra klasyczna czas gry na zawodnika  – 1 godz. 20 min. + 1 min. z zapisem partii, gra aktywna 15 min. + 5 sek. oraz gra błyskawiczna 5 min. + 3 sek. Za zwycięstwo każdy zawodnik otrzymywał  2 punkty, za remis 1 pkt, a za porażkę 0 pkt.
31. lipca odbyło się ślubowanie Reprezentacji Polski. Podczas całych zawodów Polskę reprezentowała nasza warcabistka Aleksandra Łukomska (kategoria juniorek do lat 13). Na turnieje w grze szybkiej i błyskawicznej zgodnie z ustaleniami Polska mogła wystawić dowolną liczbę zawodników. Dzięki temu z naszego klubu oprócz Oli wystartowało jeszcze 9 reprezentantów: juniorki do lat 10 – Maja Warzywoda, Wiktoria Grzelak, Nikola Filipiak, Maja Rydz, Marika Stachowiak, Klaudia Kościańska, junior do lat 10 – Michał Szumlewicz, juniorka do lat 13 – Patrycja Tomczak, junior do lat 13 – Maksymilian Hałas. Po krótkiej wycieczce po Warszawie przyszedł czas na rywalizację.

Podczas turnieju w grze klasycznej Aleksandra Łukomska w kategorii juniorek do lat 13 zajęła dobre 12. miejsce w Europie i była najlepszą Polką.

W rozgrywkach gry aktywnej nasi zawodnicy znaleźli się poza czołowa dwudziestką. Warto dodać, że Aleksandra Łukomska okazała się najlepszą Polką  w kategorii juniorek do lat 13.

W grze błyskawicznej najlepszym wynikiem była – 20.lokata  Aleksandry Łukomskiej (kat. juniorek do lat 13), a pozostali zawodnicy byli poza czołową dwudziestką.

Start naszych zawodników oceniamy jako pozytywny wynik w tej imprezie  a doświadczenie, które zebrali zapewne zaowocuje w przyszłości. Sam udział w tych zawodach był już sukcesem, a warto zwrócić uwagę na fakt, że prawie wszyscy nasi zawodnicy byli rocznikowo młodsi i rywalizowali ze starszymi przeciwnikami.

Reprezentacja Polski w sumie zdobyła siedem medali: srebrny, brązowy w grze klasycznej, srebrny i dwa brązowe w grze aktywnej oraz srebrny i brązowy  w grze błyskawicznej.

Podziękowania należą się Gminie Żerków, Polskiemu Związkowi Warcabowemu i pozostałym sponsorom za wsparcie podczas wyjazdu na MME.

Komentarz: W tych zawodach rywalizowaliśmy w warcabach 100-polowych bardzo popularnych w Europie i na Świecie. Są federacje, które specjalizują się tylko w warcabach 100-polowych i z nimi rywalizuje się dużo trudniej. U nas w kraju gramy zarówno na planszy 64 i 100-polowej.  Zajęcie przez Olę 12. miejsca w Europie w warcabach 100-polowych w grze klasycznej  jest kolejnym dobrym wynikiem klubu. Teraz przed nami na przełomie sierpnia i września Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w warcabach 64-polowych w Turcji, w których wystartują nasi zawodnicy.

Wyjazdy na takie duże imprezy (krajowe czy międzynarodowe) nie byłyby możliwe gdyby nie pomoc finansowa sponsorów oraz wsparcie rodziców, którym należą się podziękowania. Dziękujemy!

Kadra Reprezentacji Polski i UKS Komorzanka Komorze: juniorki do lat 10 – Maja Warzywoda, Wiktoria Grzelak, Nikola Filipiak, Maja Rydz, Marika Stachowiak, Klaudia Kościańska, junior do lat 10 – Michał Szumlewicz, juniorki do lat 13 – Aleksandra Łukomska, Patrycja Tomczak, junior do lat 13 – Maksymilian Hałas, trenerzy – Andrzej Ziaja i Elżbieta Kowalska – Ziaja.