XXXVII MISTRZOSTWA POLSKI JUNIORÓW W WARCABACH 100-POLOWYCH

Termin – 16-21.03.2019 r.

Miejsce – Szklarska Poręba – hotel Królowa Karkonoszy.

Organizator – Polski Związek Warcabowy przy współpracy z OW Halny i Królową Karkonoszy.

W 2019 r. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w warcabach 100-polowych odbyły się w Szklarskiej Porębie. Zawody rozegrane zostały systemem szwajcarskim lub kołowym od 5 do 11 rund (w zależności od ilości osób) w kategoriach wiekowych do lat 10, 13, 16, 19, i 23 z podziałem na płeć. Rywalizowaliśmy w trzech turniejach: grze klasycznej (90 min. na zawodnika) z zapisem partii, aktywnej (15 min.+5 sek.) i błyskawicznej (3 min. +2 sek.) . Za zwycięstwo każdy zawodnik otrzymywał 2 punkt, za remis 1 pkt, a za porażkę 0 pkt. Sędzią głównym imprezy był Sylwester Flisikowski (przewodniczący kolegium sędziów PZWarcabowego).

Do Szklarskiej Poręby przyjechało razem 132 młodych warcabistów, którzy rywalizowali o medale i przepustki na Mistrzostwa Europy i Świata. W turnieju wystartowali zawodnicy z całej Polski, by walczyć o miano najlepszych w warcabach 100-polowych. Po mistrzostwach zostanie ustalona kadra Polski w warcabach 100-polowych do lat 10, 13, 16, 19 i 23.

Zawody stały na bardzo wysokim poziomie, ponieważ brali w nich udział mistrzowie i medaliści Mistrzostw Polski, Europy i Świata z poprzednich lat.

Nasz klub UKS Komorzanka reprezentowało ośmiu utalentowanych zawodników w kategorii do lat 10 i 13.

Udział naszych warcabistów w zawodach stojących na takim poziomie był kolejną możliwością sprawdzenia się  w grze z najlepszymi w Polsce oraz zebraniem cennego doświadczenia. Celem dla naszych zawodników była walka o to, by znaleźć się w ścisłej czołówce tych zawodów oraz uzyskać przepustkę na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy i Świata.

W mistrzostwach nasi zawodnicy pokazali się z bardzo dobrej strony.

Srebrny medal i tytuł wicemistrzyni Polski juniorek do lat 13 w grze klasycznej zdobyła Aleksandra Łukomska. Ola tym samym znajdzie się w kadrze Polski i będzie miała możliwość startu w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy i Świata.

W najważniejszym turnieju głównym- gry klasycznej czołowe lokaty uzyskali: 2. miejsce Aleksandra Łukomska (juniorka do lat 13), 7. miejsce Jakub Szymański (junior do lat 13), 8.miejsce Patrycja Tomczak (juniorka do lat 13), 10.miejsce Maksymilian Hałas (junior do lat 13), a pozostali nasi zawodnicy znaleźli się poza najlepszą dziesiątką.

W grze aktywnej najlepiej wypadli: 4.miejsce Amelia Jankowska (juniorka do lat 10),   5.miejsce Aleksandra Łukomska (juniorka do lat 13), 6.miejsce Patrycja Tomczak (juniorka do lat 13), 10.miejsce Nikola Filipiak (juniorka do lat 10) 10.miejsce Maksymilian Hałas (junior do lat 13), a pozostali nasi warcabiści znaleźli się poza czołową dziesiątką.

W grze błyskawicznej najlepsze lokaty uzyskali: 4.miejsce Aleksandra Łukomska (juniorka do lat 13), 5.miejsce Amelia Jankowska (juniorka do lat 10), 7.miejsce Maksymilian Hałas (junior do lat 13) i 9. miejsce Patrycja Tomczak (juniorka do lat 13). Pozostali nasi zawodnicy sklasyfikowani zostali w drugiej dziesiątce.

W tym roku w sierpniu w Polsce rozegrane zostaną Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w warcabach 100-polowych. Natomiast na przełomie października i listopada w Turcji odbędą się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w warcabach 100-polowych, a zagrają w nich zawodnicy, którzy dostaną się do kadry Polski. Ola była druga w turnieju głównym juniorek do lat 13 i z pewnością trafi z nr 2 do kadry Polski.
Nasi zawodnicy godnie reprezentowali klub, gminę Żerków i powiat jarociński.
Jesteśmy z nich dumni, że toczyli pojedynki przy stole trwające prawie 3 godziny!

Należy zwrócić uwagę, że większość z naszych warcabistów rywalizowała ze starszymi rywalami i zebrała cenne doświadczenie.

Warto wspomnieć, że podczas wolnego czasu na mistrzostwach nasza kadra udała się na wycieczkę nad wodospad Kamieńczyka oraz zwiedziliśmy pobliskie atrakcje.

Klasyfikacja najlepszych juniorek do lat 13 w grze klasycznej:

1 )Kinga Hulak (LKS Unia Horyniec-Zdrój)

2) Aleksandra Łukomska (UKS Komorzanka Komorze)

3) Karolina Pawlak (OKS Sokół Wrocław)

Komentarz: Start i możliwość rywalizacji z najlepszymi zawodnikami w kraju podczas Mistrzostwach Polski Juniorów w warcabach 100 – polowych w Szklarskiej Porębie był dla nas cennym doświadczeniem. Był to długi 6 – dniowy turniej, w którym rywalizowaliśmy z mistrzami, medalistami oraz reprezentantami Mistrzostw Polski, Europy i Świata. Warcaby 100-polowe są bardzo popularne i prestiżowe stąd duże zainteresowanie klubów w całej Polsce. Fakt, że udało się zdobyć srebrny medal jest zapewne naszym kolejnym sukcesem. Dzięki temu Ola już niedługo wystartuje po raz kolejny na międzynarodowej imprezie. Mamy w swoich szeregach już medalistów Mistrzostw Polski (w warcabach 64 i 100- polowych), więc po cichu liczyliśmy na dobry występ naszych podopiecznych. Wszyscy zaprezentowali się na miarę swoich możliwości. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę, że w tym roku część naszych zawodników zmieniała kategorie, a większość rywalizowała ze starszymi rywalami. Wyjazd na tak dużą imprezę nie byłby możliwy gdyby nie pomoc finansowa licznych sponsorów, którym należą się ogromne podziękowania. Bez ich pomocy i rodziców nie byłoby takiego sukcesu. Dziękujemy!

KADRA UKS KOMORZANKA: juniorki do lat 10 – Nikola Filipiak, Klaudia Kościańska, Amelia Jankowska, juniorki do lat 13 – Aleksandra Łukomska, Patrycja Tomczak, junior do lat 10 – Michał Szumlewicz, juniorzy do lat 13 – Maksymilian Hałas, Jakub Szymański, opiekunowie – Jolanta Janicka – Szumlewicz, Renata Łukomska, Renata Szymańska, Grażyna Tomczak, Bożena Hałas, Gabriela Szarańska, trener – Andrzej Ziaja.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *