V OGÓLNOPOLSKIE MISTRZOSTWA W WARCABACH MIĘDZYNARODOWYCH O PUCHAR BURMISTRZA ŻERKOWA

i IV MISTRZOSTWA MIASTA I GMINY ŻERKÓW W WARCABACH MIĘDZYNARODOWYCH

TERMIN – 09.11.2019 r.

MIEJSCE – Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne w Żerkowie – sala budynek D

ORGANIZATOR –

– Gmina Żerków

– Powiat Jarociński

– Biblioteka Publiczna w Żerkowie

– Uczniowski Klub Sportowy „Komorzanka” Komorze

– Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne w Żerkowie

W zawodach wystartowało stu dwudziestu dziewięciu zawodników, którzy oprócz samego Żerkowa przyjechali z różnych miejscowości Polski m.in.:  Wrocław, Leszno, Wronki, Lipno, Chojno, Bielawa, Kórnik, Rawicz, Jarocin, Koźmin Wlkp., Radzewo, Wilkowice, Kąkolewo, Stare Bojanowo, Goniembice, Górka Duchowna, Nowa Wieś, Robakowo oraz z gminy Żerków i okolic.

Otwarcia zawodów dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Żerków Michał Surma, a swoją obecnością zaszczycili nas: sekretarz Miasta i Gminy Żerków Bartłomiej Nowicki,  Dyrektor Szkoły Podstawowej w Komorzu Przybysławskim Mariola Zawal, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Żerkowie Alina Kasprzak, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dobieszczyźnie Danuta Wilak, Prezes Wielkopolskiego Związku Warcabowego Jacek Stróżyk, Prezes UKS Komorzanka i Dyrektor Mistrzostw Andrzej Ziaja. Imprezę uświetnił  występ artystyczny Michaliny Matuszak, która zaśpiewała piosenkę pt. „Warcaby” (autorem tekstu jest Katarzyna Kępińska, a melodii Elżbieta Suchecka) oraz utwór zespołu Feel – „Pokonaj siebie”.

Mistrzostwa rozgrywano w kategoriach wiekowych: dziewcząt i chłopców do lat 6, 8, 10, 12 oraz kobiet i mężczyzn – powyżej 12 lat.  Zawody rozegrane były systemem kołowym lub szwajcarskim do 5 albo 7 rund. Za zwycięstwo każdy zawodnik otrzymywał 2 punkt, za remis 1 pkt, a za porażkę 0 pkt. Sędzią głównym zawodów był Arkadiusz Biadasiewicz  z Wrocławia.

Zawody  stały na wysokim poziomie, ponieważ rywalizowała w nich czołówka Polski prawie w każdej kategorii wiekowej oraz mistrzowie, medaliści i reprezentanci Polski z MME i MMŚ.

Żerków stał się na jeden dzień jedną z największych imprez warcabowych w Polsce, bo frekwencja była na miarę Mistrzostw Polski. Gościliśmy w Żerkowie ponad 200 sympatyków tej dyscypliny sportu.

Nasi zawodnicy reprezentujący barwy UKS Komorzanka i szkół z gminy Żerków (Komorze Przybysławskie, Żerków, Dobieszczyzna, Chrzan, Ludwinów) spisali się znakomicie. W sumie nasi zawodnicy w V Ogólnopolskich Mistrzostwach w Warcabach Międzynarodowych o Puchar Burmistrza Żerkowa zdobyli 14 medali (3 złote, 6 srebrnych, 5 brązowych). W danej kategorii wiekowej zwyciężali: Ewa Malinowska (dziewczęta do lat 6- SP Komorze Przybysławskie), Kacper Rogowski (chłopcy do lat 10 – SP Komorze Przybysławskie), Patrycja Tomczak (dziewczęta do lat 12 – NSP Ludwinów), na drugich lokatach byli: Zuzanna Michalak (dziewczęta do lat 6 – Publiczne Przedszkole Żerków), Julian Surma (chłopcy do lat 6- Publiczne Przedszkole Żerków), Nikola Filipiak (dziewczęta do lat 8 – SP Komorze Przybysławskie), Amelia Jankowska (dziewczęta do lat 10 – SP Komorze Przybysławskie), Aleksandra Łukomska (dziewczęta do lat 12 –SP Komorze Przybysławskie), Jakub Szymański (chłopcy do lat 12- SP Komorze Przybysławskie). Na trzecim stopniu podium uplasowali się: Zofia Łukomska (dziewczęta do lat 6 – SP Komorze Przybysławskie), Oskar Hofmański (chłopcy do lat 6- SP Żerków), Maja Rydz (dziewczęta do lat 8 – SP Żerków), Klaudia Kościańska (dziewczęta do lat 10 – SP Komorze Przybysławskie), Tomasz Bernat (chłopcy do lat 12 – SP Żerków). Tuż za podium znaleźli się: Zuzanna Andrzejak (dziewczęta do lat 6- SP Żerków), Maja Warzywoda (dziewczęta do lat 8 – SP Chrzan), Wiktor Grzebyszak (chłopcy do lat 8 – SP Żerków), Kinga Filipiak (kobiety powyżej 12 lat – Paruchów).

W klasyfikacji szkół prym wiodły szkoły z gminy Żerków. Wygrała Szkoła Podstawowa z Komorza Przybysławskiego, a drugie miejsce zajęła placówka z Żerkowa. Na trzecim stopniu podium znalazła się szkoła z Lipna. Tuż za podium sklasyfikowano Publiczne Przedszkole w Żerkowie.

Najmłodszymi zawodnikami zostali: Zofia Łukomska (SP Komorze Przybysławskie), Igor Rybacki (Publiczne Przedszkole Żerków).

W zawodach towarzyszących – IV Mistrzostwa Miasta i Gminy Żerków w Warcabach Międzynarodowych,  miejsca na podium wywalczyli: dziewczęta do lat 6: 1. Ewa Malinowska (SP Komorze Przybysławskie), 2. Zuzanna Michalak (Publiczne Przedszkole Żerków),  3. Zofia Łukomska (SP Komorze Przybysławskie), chłopcy do lat 6: 1. Julian Surma (Publiczne Przedszkole Żerków),  2. Oskar Hofmański (SP Żerków), 3. Miłosz Smułczyński (SP Żerków), dziewczęta do lat 8: 1. Nikola Filipiak (SP Komorze Przybysławskie), 2. Maja Rydz (SP Żerków), 3. Maja Warzywoda (SP Chrzan),  chłopcy do lat 8: 1. Wiktor Grzebyszak (SP Żerków), 2. Antoni Świerkowski (SP Dobieszczyzna), 3. Franciszek Żukrowski (SP Żerków), dziewczęta do lat 10: 1. Amelia Jankowska (SP Komorze Przybysławskie), 2. Klaudia Kościańska (SP Komorze Przybysławskie), 3. Karina Kobylska (SP Dobieszczyzna), chłopcy do lat 10: 1. Kacper Rogowski (SP Komorze Przybysławskie), 2. Oskar Mazurek (SP Żerków), 3. Antoni Kościański (SP Komorze Przybysławskie), dziewczęta do lat 12:  1. Patrycja Tomczak (NSP Ludwinów), 2. Aleksandra Łukomska (SP Komorze Przybysławskie), 3. Amelia Przybylska (SP Żerków), chłopcy do lat 12: 1. Jakub Szymański (SP Komorze Przybysławskie), 2. Tomasz Bernat (SP Żerków), 3. Maksymilian Hałas (NSP Ludwinów), kobiety powyżej 12 lat: 1. Kinga Filipiak (Paruchów), 2. Paulina Warzywoda (Chrzan), 3. Milena Grzebyszak (Żerków), mężczyźni powyżej 12 lat: 1. Paweł Idziaszek (SP Komorze Przybysławskie), 2. Maciej Kościański (Szczonów), 3. Mariusz Świerkowski (Miniszew). Tuż za podium znaleźli się: dziewczęta do lat 6 – Zuzanna Andrzejak (SP Żerków), chłopcy do lat 6 – Jakub Hyżorek (Publiczne Przedszkole Żerków), dziewczęta do lat 8 – Wiktoria Grzelak (SP Chrzan), chłopcy do lat 8 – Kasjan Piętka (SP Komorze Przybysławskie), dziewczęta do lat 10 – Dominika Świątek (SP Komorze Przybysławskie), chłopcy do lat 10 – Wojciech Taczała (SP Komorze Przybysławskie), dziewczęta do lat 12 –Antonina Skitek (SP Komorze Przybysławskie), chłopcy do lat 12 – Maksymilian Janke (SP Komorze Przybysławskie).

Komentarz: V Ogólnopolskie Mistrzostwa w Warcabach Międzynarodowych o Puchar Burmistrza Żerkowa zgromadziły w jednym miejscu ponad 200 sympatyków tej dyscypliny sportu, co uczyniło naszą imprezę jedną z największych w Polsce. Celami tej imprezy było:

 propagowanie sportu warcabowego i wyłonienie najlepszych zawodników z Polski i z gminy Żerków,

możliwość współzawodnictwa oraz podnoszenia umiejętności gry w warcaby międzynarodowe,

– kształtowanie pozytywnych cech charakteru poprzez sportową rywalizację,

– miłe spędzenie wolnego czasu oraz integracja społeczeństwa.

Cieszą sukcesy zawodników i szkół z gminy Żerków, bo to pokazuje, że mamy warcabistów w czołówce Polski w młodszych kategoriach wiekowych.

Mistrzostwa na stałe wpisały się w kalendarz imprez gminy Żerków.

W przyszłym roku w dniach 14-16  maja zorganizujemy XVIII Mistrzostwa Polski Szkół i UKS-ów w warcabach klasycznych,  ponieważ Polski Związek Warcabowy przyjął naszą kandydaturę.

Klasyfikacja najlepszych warcabistów V Ogólnopolskich Mistrzostw w Warcabach Międzynarodowych  o Puchar Burmistrza Żerkowa w poszczególnych kategoriach wiekowych:

Kategoria dziewcząt do lat 6:

  1. Ewa Malinowska (SP Komorze Przybysławskie)
  2. Zuzanna Michalak (Publiczne Przedszkole Żerków)
  3. Zofia Łukomska (SP Komorze Przybysławskie)

Kategoria chłopców do lat 6:

  1. Jan Nowaczyk (Przedszkole Stare Bojanowo)
  2. Julian Surma (Publiczne Przedszkole Żerków)
  3. Oskar Hofmański (SP Żerków)

Kategoria dziewcząt do lat 8:

  1. Gabriela Rumińska (SP Górka Duchowna)
  2. Nikola Filipiak (SP Komorze Przybysławskie)
  3. Maja Rydz (SP Żerków)

Kategoria chłopców do lat 8:

  1. Krzysztof Delalicz De Laval (SP nr 10 Bielawa)
  2. Franek Hugo (SP Wilkowice)
  3. Kajetan Brzozowski (SP Wilkowice)

Kategoria dziewcząt do lat 10:

  1. Zofia Wideł (SP Lipno)
  2. Amelia Jankowska (SP Komorze Przybysławskie)
  3. Klaudia Kościańska (SP Komorze Przybysławskie)

Kategoria chłopców do lat 10:

  1. Kacper Rogowski (SP Komorze Przybysławskie)
  2. Jakub Ilasz (SP nr 12 Leszno)
  3. Filip Krauze (SP nr 2 Wronki)

Kategoria dziewcząt do lat 12:

  1. Patrycja Tomczak (NSP Ludwinów)
  2. Aleksandra Łukomska (SP Komorze Przybysławskie)
  3. Vivien Zyber-Moszak (SP nr 12 Leszno)

Kategoria chłopców do lat 12:

  1. Mateusz Wysokiński (SP Lipno)
  2. Jakub Szymański (SP Komorze Przybysławskie)
  3. Tomasz Bernat (SP Żerków)

Kategoria kobiet powyżej 12 lat:

  1. Katarzyna Pisarska (LO nr 16 Wrocław)
  2. Aleksandra Walkowska (ZSE Leszno)
  3. Weronika Ciesielska (SP Chojno)

Kategoria mężczyzn powyżej 12 lat:

  1. Tymoteusz Myszuk (LO nr 3 Leszno)
  2. Tomasz Urbańczyk (LO nr 2 Leszno)
  3. Amadeusz Zyber – Moszak (SP nr 12 Leszno)

Klasyfikacja drużynowa najlepszych szkół – V Ogólnopolskich Mistrzostw w Warcabach Międzynarodowych o Puchar Burmistrza Żerkowa:

  1. SP Komorze Przybysławskie 884 pkt
  2. SP Żerków 741 pkt
  3. SP Lipno 303 pkt

Klasyfikacja najlepszych warcabistów IV Mistrzostw Miasta i Gminy Żerków w Warcabach Międzynarodowych  w poszczególnych kategoriach wiekowych:

Kategoria dziewcząt do lat 6:

  1. Ewa Malinowska (SP Komorze Przybysławskie)
  2. Zuzanna Michalak (Publiczne Przedszkole Żerków)
  3. Zofia Łukomska (SP Komorze Przybysławskie)

Kategoria chłopców do lat 6:

  1. Julian Surma (Publiczne Przedszkole Żerków)
  2. Oskar Hofmański (SP Żerków)
  3. Miłosz Smułczyński (SP Żerków)

Kategoria dziewcząt do lat 8:

  1. Nikola Filipiak (SP Komorze Przybysławskie)
  2. Maja Rydz (SP Żerków)
  3. Maja Warzywoda (SP Chrzan)

Kategoria chłopców do lat 8:

  1. Wiktor Grzebyszak (SP Żerków)
  2. Antoni Świerkowski (SP Dobieszczyzna)
  3. Franciszek Żukrowski (SP Żerków)

Kategoria dziewcząt do lat 10:

  1. Amelia Jankowska (SP Komorze Przybysławskie)
  2. Klaudia Kościańska (SP Komorze Przybysławskie)
  3. Karina Kobylska (SP Dobieszczyzna)

Kategoria chłopców do lat 10:

  1. Kacper Rogowski (SP Komorze Przybysławskie)
  2. Oskar Mazurek (SP Żerków)
  3. Antoni Kościański (SP Komorze Przybysławskie)

Kategoria dziewcząt do lat 12:

  1. Patrycja Tomczak (NSP Ludwinów)
  2. Aleksandra Łukomska (SP Komorze Przybysławskie)
  3. Amelia Przybylska (SP Żerków)

Kategoria chłopców do lat 12:

  1. Jakub Szymański (SP Komorze Przybysławskie)
  2. Tomasz Bernat (SP Żerków)
  3. Maksymilian Hałas (NSP Ludwinów)

Kategoria kobiet powyżej 12 lat:

  1. Kinga Filipiak (Paruchów)
  2. Paulina Warzywoda (Chrzan)
  3. Milena Grzebyszak (Żerków)

Kategoria mężczyzn powyżej 12 lat:

  1. Paweł Idziaszek (SP Komorze)
  2. Maciej Kościański (Szczonów)
  3. Mariusz Świerkowski (Miniszew)

Podziękowania należą się wszystkim sponsorom, którzy wspierają tę imprezę i działalność klubu UKS Komorzanka tj.: Gmina Żerków, Powiat Jarociński, Bank Spółdzielczy we Wrześni oddział Żerków, Bank Spółdzielczy w Jarocinie, Neorol w Chrzanie, Magazyn Fabryczny w Chrzanie, Fabryka Kotłów Malina  w Paruchowie,  Stara Szuflada w Chrzanie, Pracownia i sklep zduńsko-ceramiczny Glinka Art w Żerkowie, FHU WA-MA w Pyzdrach, RMJ Trans Logistic w Żerkowie, MDM Trans Polska w Żerkowie, Sklep sportowy Sport Center i piłkarski NO10 w Jarocinie, PHU Borys w Żerkowie, Brukarstwo Usługowe Wald-Bruk w Żółkowie, PHU Monika Szóstek w Żernikach, Seapol spółka cywilna w Żerkowie, Turdus w Żerkowie.

Patroni medialni i partnerzy klubu: Gazeta jarocińska, portal jarocinska.pl, Radio Elka, Magazyn Fabryczny w Cielczy, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oddział w Zielonej Górze,  Zakład Aktywności Zawodowej „Promyk” w Żerkowie, Szkoła Podstawowa w Komorzu Przybysławskim, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, Biblioteka Publiczna w Żerkowie, Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne w Żerkowie, Szkolny Związek Sportowy „Wielkopolska” w Poznaniu.

Podziękowania należą się również rodzicom i wolontariuszom zaangażowanym w tę imprezę.

Kadra szkół z gminy Żerków:

Publiczne Przedszkole Żerków: r. 2013 i mł. – Zuzanna Michalak,  Julian Surma, Jakub Hyżorek, Antoni Nowicki, Igor Rybacki, Damian Dzierla, Adam Urbaniak, Julian Zieliński.

SP Żerków: r. 2013 i mł. Zuzanna Andrzejak, Miłosz Smułczyński, Oskar Hofmański,  r. 2011-2012 – Zuzanna Logdańska, Maja Rydz, Karolina Nowicka, Zuzanna Miara, Natalia Zaremba, Klaudia Gendek, Lena Zaremba, Aleksandra Stępniewicz, Kajetan Jóskowiak, Adam Szalczyk, Szymon Wiśniewski, Adam Jachimczak, Wiktor Grzebyszak, Franciszek Żukrowski, Aleksander Paszkiewicz, Damian Urbaniak, Szymon Grześkowiak, r. 2009-2010 – Oskar Mazurek, 2007-2008 – Amelia Przybylska, Tomasz Bernat.

SP Komorze Przybysławskie: r. 2013 i mł. –Ewa Malinowska, Zofia Łukomska, r. 2011-2012 – Laura Malinowska, Nikola Filipiak,  Judyta Rzepczyk, Kasjan Piętka, r. 2009-2010 –Amelia Jankowska, Klaudia Kościańska, Dominika Świątek, Kacper Rogowski, Antoni Kościański, Wojciech Taczała, r. 2007-2008 – Antonina Skitek, Aleksandra Łukomska, Jakub Szymański, Maksymilian Janke, r. 2006 i starsi – Paweł Idziaszek.

SP Chrzan: r. 2013 i mł.- Szymon Sobczak, r. 2011-2012 Marika Stachowiak, Maja Warzywoda, Wiktoria Grzelak, Maria Purolnik.

SP Dobieszczyzna: r. 2013 i mł. Bartosz Faustyniak,  r. 2011-2012 – Julia Grześkowiak, Wiktoria Kobylska,  Alicja Zeidler, Jakub Faustyniak,  Antoni Świerkowski, Michał Antczak, r. 2009-2010 – Karina Kobylska.

NSP Ludwinów: r. 2007-2008 – Patrycja Tomczak, Maksymilian Hałas.