INDYWIDUALNE I DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA POWIATU JAROCIŃSKIEGO W WARCABACH KLASYCZNYCH (64-polowych) – IGRZYSKA DZIECI I MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

TERMIN – 27.02.2020 r.

MIEJSCE – sala OSP Komorze Przybysławskie.

ORGANIZATORZY –

– Gmina Żerków,

– Powiat Jarociński,

– Szkoła Podstawowa w Komorzu Przybysławskim,

– Uczniowski Klub Sportowy „Komorzanka” Komorze,

– Szkolny Związek Sportowy w Jarocinie.

W zawodach wystartowało pięćdziesięciu czterech zawodników z 8 szkół, przedszkoli powiatu jarocińskiego (SP Komorze Przybysławskie, SP Żerków, NSP Ludwinów, SP Dobieszczyzna, SP Chrzan, SSP Jarocin, SP Kotlin, Publiczne Przedszkole Żerków), którzy walczyli o miano najlepszych w tym rejonie.

Otwarcia zawodów dokonał sekretarz Miasta i Gminy Żerków Bartłomiej Nowicki. Swoją obecnością na imprezie zaszczycili nas: Starosta Jarociński Lidia Czechak, członek Zarządu Powiatu Jarocińskiego Mariusz Stolecki, radny Powiatu Jarocińskiego Jacek Jędraszczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Komorzu Przybysławskim Mariola Zawal i prezes UKS Komorzanka  Andrzej Ziaja. Sędziami zawodów byli: Paweł Witwicki i Andrzej Ziaja.

Mistrzostwa rozgrywano w kategoriach: dziewcząt i chłopców ze szkół podstawowych z rocznika 2007 i młodszych w ramach Igrzysk Dzieci oraz z roczników 2005-2006 w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zawody rozegrane były systemem szwajcarskim oraz kołowym do 7 i 9 rund. Za zwycięstwo każdy zawodnik otrzymywał 2 punkty, za remis 1 pkt, a za porażkę 0 pkt. Ze względu na dużą frekwencję (ponad 20 zawodników w każdej grupie) w mistrzostwach w ramach Igrzysk Dzieci (r. 2007 i mł.), zgodnie z regulaminem, awans do finału wojewódzkiego uzyskiwały po cztery osoby z każdej kategorii. Z kolei w turnieju w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej (r. 2005-2006) awans do kolejnego etapu uzyskiwały po dwie osoby z każdej kategorii.

Zawody stały na bardzo dobrym poziomie, ponieważ rywalizowali w nich mistrzowie, medaliści Mistrzostw Polski i Świata w warcabach klasycznych z poprzedniego roku.

W mistrzostwach w większości kategorii czołowe miejsca zajmowali zawodnicy ze szkół gminy Żerków, którzy również trenują w klubie UKS Komorzanka.

Nasi warcabiści reprezentujący barwy UKS Komorzanka i szkół z gminy Żerków spisali się znakomicie.

W mistrzostwach w ramach Igrzysk Dzieci (r. 2007 i mł.) w kategorii dziewcząt triumfowała Aleksandra Łukomska (SP Komorze Przybysławskie), a za nią były: Patrycja Tomczak (NSP Ludwinów) oraz Nikola Filipiak (SP Komorze Przybysławskie). Czwartą lokatę uzyskała Maja Rydz (SP Żerków). Z kolei wśród chłopców zwyciężył Kacper Rogowski (SP Komorze Przybysławskie), a drugi był Maksymilian Hałas (NSP Ludwinów). Trzecią lokatę zajął Jakub Szymański (SP Komorze Przybysławskie), a tuż za podium znalazł się Tomasz Bernat (SP Żerków). W klasyfikacji szkół wygrała Szkoła Podstawowa w Komorzu Przybysławskim, na drugim miejscu uplasowała się szkoła z Żerkowa. Trzecią lokatę uzyskała Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Ludwinowie. Tuż za podium znalazła się Szkoła Podstawowa z Chrzana.

W turnieju w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej (r. 2005-2006) w kategorii dziewcząt zwyciężyła Magda Mańkowska, a za nią była Julia Michalska (obie SP Kotlin). Trzecią lokatę zajęła Weronika Hetmańczyk,   a tuż za podium była Martyna Lisiecka (obie SP Komorze Przybysławskie). Wśród chłopców triumfował Paweł Idziaszek, a za nim był Allan Jankowski (oboje SP Komorze Przybysławskie). Trzecie miejsce zajął Adam Nowaczyk (SP Kotlin). W klasyfikacji szkół wygrała Szkoła Podstawowa w Komorzu Przybysławskim, na drugim miejscu uplasowała się szkoła z Kotlina.

Komentarz: Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Jarocińskiego w warcabach klasycznych szkół podstawowych zgromadziły aż 54 uczestników. Celami tej imprezy było:

– propagowanie sportu warcabowego i wyłonienie najlepszych zawodników z powiatu jarocińskiego na finał wojewódzki,

– możliwość współzawodnictwa oraz podnoszenia umiejętności gry w warcaby klasyczne,

– kształtowanie pozytywnych cech charakteru poprzez sportową rywalizację,

– miłe spędzenie wolnego czasu oraz integracja społeczeństwa.

Cieszą nas sukcesy zawodników z klubu i szkół z gminy Żerków. Impreza udana o czym świadczy duża frekwencja. Zawody po raz kolejny odbyły się w Komorzu Przybysławskim, gdzie funkcjonuje klub, który rywalizuje w rozgrywkach Polskiego Związku Warcabowego. W tym roku zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w XVIII Mistrzostwach Polski Szkół i UKS-ów w warcabach klasycznych, które odbędą się 14-16 maja 2020 r. w Żerkowie.

Klasyfikacja najlepszych warcabistów w poszczególnych grupach:

Kategoria dziewcząt r. 2007 i mł. Igrzysk Dzieci:

 1. Aleksandra Łukomska (SP Komorze Przybysławskie)
 2. Patrycja Tomczak (NSP Ludwinów)
 3. Nikola Filipiak (SP Komorze Przybysławskie)
 4. Maja Rydz (SP Żerków)

Kategoria chłopców r. 2007 i mł. Igrzysk Dzieci::

 1. Kacper Rogowski (SP Komorze Przybysławskie)
 2. Maksymilian Hałas (NSP Ludwinów)
 3. Jakub Szymański (SP Komorze Przybysławskie)
 4. Tomasz Bernat (SP Żerków)

Klasyfikacja drużynowa szkół podstawowych Igrzysk Dzieci:

 1. SP Komorze Przybysławskie 50 pkt
 2. SP Żerków 33 pkt
 3. NSP Ludwinów 24 pkt
 4. SP Chrzan 15 pkt
 5. SP Dobieszczyzna 14 pkt
 6. SSP Jarocin 7 pkt
 7. SP Kotlin 2 pkt * (najwyższe 14. miejsce w kategorii chł.)
 8. Publiczne Przedszkole Żerków 2 pkt * (najwyższe 18. miejsce w kategorii chł.)
 • Przy równej liczbie punktów decydował najwyższy wynik indywidualny w kategorii chłopców bądź dziewcząt

Kategoria dziewcząt r. 2005-2006 Igrzysk Młodzieży Szkolnej:

 1. Magda Mańkowska (SP Kotlin)
 2. Julia Michalska (SP Kotlin)
 3. Weronika Hetmańczyk (SP Komorze Przybysławskie)
 4. Martyna Lisiecka (SP Komorze Przybysławskie)

Kategoria chłopców r. 2005-2006 Igrzysk Młodzieży Szkolnej:

 1. Paweł Idziaszek (SP Komorze Przybysławskie)
 2. Allan Jankowski (SP Komorze Przybysławskie)
 3. Adam Nowaczyk (SP Kotlin)

Klasyfikacja drużynowa szkół podstawowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej:

 1. SP Komorze Przybysławskie 46 pkt
 2. SP Kotlin 37 pkt

Podziękowania wszystkim sponsorom, którzy wspierają tę imprezę i działalność klubu UKS Komorzanka tj.: Gmina Żerków, Powiat Jarociński, Bank Spółdzielczy we Wrześni oddział Żerków, Bank Spółdzielczy w Jarocinie, Neorol w Chrzanie, Magazyn Fabryczny w Chrzanie, Fabryka Kotłów Malina  w Paruchowie, Stara Szuflada w Chrzanie, Pracownia i Sklep Zduńsko-Ceramiczny Glinka Art w Żerkowie, RMJ Trans Logistic w Żerkowie, MDM Trans Polska w Żerkowie, sklep sportowy Sport Center i piłkarski NO10 w Jarocinie, Wald-Bruk w Żółkowie,  Borys w Żerkowie, PHU Szóstek w Żernikach, Seapol biuro projektowe w Żerkowie, WA-MA w Pyzdrach, Turdus w Żerkowie.

Patroni medialni i partnerzy: Gazeta Jarocińska, portal- jarocinska.pl, radio Elka, Magazyn Fabryczny w Cielczy, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oddział w Zielonej Górze, Biblioteka Publiczna w Żerkowie, Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne w Żerkowie, SZS Wielkopolska w Poznaniu, ZAZ Promyk w Żerkowie, KGW Żerniki, Fundacja Zerknij Tu w Żerkowie, Szkoła Podstawowa w Komorzu Przybysławskim, Szkoła Podstawowa w Żerkowie. Podziękowania należą się również rodzicom i wolontariuszom zaangażowanym w tę imprezę.

Składy reprezentacji szkół z powiatu jarocińskiego:

SP Komorze Przybysławskie – r. 2007 i mł.: Aleksandra Łukomska, Antonina Skitek, Klaudia Kościańska, Nikola Filipiak, Judyta Rzepczyk, Ewa Malinowska, Jakub Szymański, Bartosz Skiba, Kacper Rogowski, Bartosz Mielcarzewicz, Kasjan Piętka, r. 2005-2006: Weronika Hetmańczyk, Martyna Lisiecka, Marta Cieślak, Paweł Idziaszek, Allan Jankowski.

SP Żerków – r. 2007 i mł.: Amelia Przybylska, Maja Rydz, Zuzanna Logdańska, Natalia Zaremba, Lena Zaremba, Zuzanna Miara, Tomasz Bernat, Filip Borkiewicz, Wiktor Grzebyszak, Franciszek Żukrowski, Miłosz Smułczyński.

NSP Ludwinów – r. 2007 i mł.: Tomczak Patrycja, Hałas Maksymilian,

SP Chrzan – r. 2007 i mł.: Wiktoria Grzelak, Maja Warzywoda, Maria Purolnik, Filip Wiśniewski, Szymon Sobczak.

SP Dobieszczyzna – r. 2007 i mł.:  Karina Kobylska, Wiktoria Kobylska, Martyna Walendowska, Julia Grześkowiak,  Antoni Świerkowski, Jakub Faustyniak, Bartosz Faustyniak.

SSP Jarocin – r. 2007 i mł.: Malwina Hałas, Hubert Wira, Jan Sikorski.

SP Kotlin – r. 2007 i mł.: Szymon Mroczek, Cyprian Bernard, Kamil Kwieciński, Bartosz Roszak, r. 2005-2006: Magda Mańkowska, Julia Michalska, Maja Nawrocka, Adam Nowaczyk.

Publiczne Przedszkole Żerków – r. 2007 i mł.: Julian Surma, Julian Zieliński.