PÓŁFINAŁY XLIV INDYWIDUALNYCH MISTRZOSTW POLSKI W WARCABACH 100-POLOWYCH

TERMIN – 19-23.02.2020 r.

MIEJSCE – Schronisko Młodzieżowe „Morena” w Osiecznej.

ORGANIZATOR –

Z upoważnienia Polskiego Związku Warcabowego organizatorem turnieju był:

– Uczniowski Klub Sportowy Roszada Lipno.

W zawodach wystartowało 56 zawodników z klubów z całej Polski. Turniej rozegrany był w kategorii seniorów bez podziału na wiek i płeć w dwóch grupach A i B. Zawodnicy zostali podzieleni do dwóch turniejów półfinałowych według posiadanych rankingów tak zwaną „metodą równoważącą”. Zawody przeprowadzono systemem szwajcarskim do 7 rund, a czas gry wynosił 80 minut +1 minuta z zapisem partii. Za zwycięstwo każdy zawodnik otrzymywał 2 punkty, za remis 1 pkt, a za porażkę 0 pkt. Bezpośredni awans do finału uzyskali zawodnicy z miejsc 1-4 z każdego z półfinałów.

Nasz klub w Półfinałach XLIV Indywidualnych Mistrzostw Polski w warcabach 100-polowych po raz pierwszy reprezentowała piątka zdolnych warcabistów: Tomasz Bernat (r. 2007), Maksymilian Hałas (r. 2008), Aleksandra Łukomska (r. 2008), Jakub Szymański   (r. 2007), Patrycja Tomczak (r. 2007). Nasi zawodnicy byli jednymi z najmłodszych uczestników na tych prestiżowych zawodach. Najlepiej z naszej ekipy wypadła Aleksandra Łukomska, która w grupie B zajęła 16.miejsce (7 pkt – 3 zwycięstwa, remis, 3 porażki). Następnie w grupie A – na 23. i 24. lokacie sklasyfikowani zostali: Patrycja Tomczak i Jakub Szymański oboje zdobyli po 5 pkt notując: zwycięstwo, 3 remisy, 3 porażki. Natomiast w grupie B również na 24.miejscu znalazł się Maksymilian Hałas (5 pkt – 2 zwycięstwa, remis, 4 porażki), a na 26. lokacie uplasował się Tomasz Bernat (3 pkt – zwycięstwo, remis, 5 porażek). Zawody stały na bardzo wysokim poziomie, bo rywalizowali w nim zawodnicy z czołówki Polski z międzynarodowym doświadczeniem.

Komentarz: Nasi warcabiści dzielnie walczyli w tych zawodach osiągając wyniki na miarę swoich możliwości. Poziom gry był bardzo wysoki, więc o każdy punkt trzeba było walczyć. Każde zwycięstwo cieszyło, a porażka to była motywacja do doskonalenia gry. Zdobyte doświadczenie podczas tych zawodów z pewnością zaowocuje w przyszłości. Półfinały XLIV Indywidualnych Mistrzostw Polski w warcabach 100-polowych to był wspaniały i pouczający trening dla naszych warcabistów przed zbliżającymi się XXXVIII Mistrzostwami Polski Juniorów w warcabach 100-polowych oraz możliwość podwyższenia rankingu czy kategorii warcabowych.

Kadra UKS Komorzanka Komorze: Tomasz Bernat, Maksymilian Hałas, Aleksandra Łukomska, Jakub Szymański, Patrycja Tomczak, trener – Andrzej Ziaja.