XVI MISTRZOSTWA POLSKI SZKÓŁ I UKS-ÓW W WARCABACH KLASYCZNYCH

TERMIN –17-19.05.2018 r.

MIEJSCE – Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne w Żerkowie

Z upoważnienia Polskiego Związku Warcabowego imprezę zorganizowali:

ORGANIZATORZY –

– Gmina Żerków,

– Biblioteka Publiczna w Żerkowie,

– Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne w Żerkowie,

– Uczniowski Klub Sportowy Komorzanka Komorze,

– Wielkopolski Związek Warcabowy.

W zawodach wystartowało dwustu  trzech zawodników z sześćdziesięciu sześciu szkół i klubów całej Polski. Zawody zostały rozegrane po niedawno zakończonych finałach wojewódzkich.  Mistrzostwa drużynowe i indywidualne rozgrywano w kategoriach: przedszkoli (r.2011 i mł.) szkół podstawowych (klas młodszych r. 2007-2010 i starszych 2004-2006), szkół z oddz. gimnazjalnymi oraz ponadgimnazjalnych (r. 1998-2003). Zawody po raz trzeci zostały rozegrane w Żerkowie. Zawody rozegrane były systemem szwajcarskim lub kołowym do 7-9 rund, a czas gry wynosił 45 minut na zawodnika z zapisem partii. Za zwycięstwo każdy zawodnik lub drużyna otrzymywał 2 punkty, za remis 1 pkt, a za porażkę 0 pkt.

Otwarcia imprezy dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Żerków Jacek Jędraszczyk. Podczas tej imprezy odbyło się uroczyste ślubowanie kadry reprezentacji Polski, która za tydzień jedzie na Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w warcabach klasycznych do Turcji. W imieniu naszych reprezentantów ślubowanie złożyła Aleksandra Łukomska (UKS Komorzanka Komorze). Nominacje reprezentantom wręczyli: Burmistrz Miasta i Gminy Żerków Jacek Jędraszczyk oraz Prezes Wielkopolskiego Związku Warcabowego Jacek Stróżyk.

Sędzią głównym turnieju był: Sylwster Flisikowski, sędziowie rundowi: Wioletta Flisikowska, Stefan Polny, Zbigniew Myszuk, Jacek Stróżyk i Andrzej Ziaja.

Zawody stały na bardzo dobrym poziomie, ponieważ brali w nich udział aktualni mistrzowie i medaliści klubowych Mistrzostw Polski w warcabach- 64-polowych.

Udział naszych zawodników w zawodach stojących na takim poziomie był możliwością sprawdzenia się  w grze z najlepszymi w Polsce. Celem była walka o czołowe lokaty oraz zdobycie kilku medali. Miejsca na podium byłoby kolejnym sukcesem indywidualnym, klubu i szkół z gminy Żerków. Najliczniej obsadzone byłe kategorie szkół podstawowych, gdzie gra w warcaby cieszy się największą popularnością. Rywalizacja w kategoriach szkół podstawowych była najbardziej zacięta, ale w szkołach ponadpodstawowych zawodnicy również dzielnie walczyli. Od tego roku rywalizowaliśmy w kategorii przedszkolaków (r. 2011 i mł.), gdzie nasi najmłodsi zawodnicy mogli toczyć boje o miano najlepszych w Polsce.

W tej imprezie zawodnicy UKS Komorzanka indywidualnie wywalczyli 6 medali: złoty, srebrny i 4 brązowe!

W kategorii przedszkolaków (r. 2011 i mł.): 3. miejsce zajęła Nikola Filipiak (Przedszkole Komorze), wśród szkół podstawowych klas młodszych (r. 2007-2010):    1. miejsce i tytuł Mistrzyni Polski zdobyła: Patrycja Tomczak (NSP Ludwinów), 2.miejsce i tytuł Wicemistrza Polski wywalczył Maksymilian Hałas (NSP Ludwinów), a brązowe medale otrzymali: Jakub Szymański oraz Aleksandra Łukomska (oboje SP Komorze).

W kategorii szkół podstawowych z oddz. gimnazjalnymi i ponadgimnazjalnych  r. 1998-2003:  brązowy medal zdobył Szymon Niwczyk (ZS Miejska Górka-wypożyczenie klubu).

Tuż za podium w swoich kategoriach wiekowych znaleźli się: Martyna Rzepczyk (Przedszkole Komorze), Amelia Przybylska (SP Żerków), Dominika Konieczna (SP Żerków), Piotr Świątek (NSP Ludwinów), Joanna Młoda (ZS Miejska Górka –wypożyczenie klubu), Łukasz Niemier (SP z oddz. gimnazjum Żerków).

Spora część naszej kadry rywalizowała ze starszymi zawodnikami i wypadła bardzo ładnie, co zapewne zaprocentuje w przyszłości.

W klasyfikacji drużynowej  Uczniowskich Klubów Sportowych znakomicie spisał się nasz klub UKS Komorzanka Komorze, który zdobył srebrny medal i tytuł Wicemistrza Polski.  Jest to kolejny sukces drużynowy klubu!

W klasyfikacji drużynowej szkół rewelacyjnie wypadły nasze placówki z gminy Żerków, które zdobyły 6 krążków. W klasyfikacji przedszkoli: 2. miejsce i tytuł Wicemistrza Polski zdobyło Przedszkole Komorze Przybysławskie, a 3. miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Żerkowie – oddział przedszkolny. Wśród szkół podstawowych klas młodszych:  1. miejsce i tytuł Mistrza Polski otrzymała Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Ludwinowie, a 2.miejsce i tytuł Wicemistrza Polski przypadł  Szkole  Podstawowej w Komorzu Przybysławskim. W klasyfikacji szkół podstawowych klas starszych: 2. miejsce i tytuł Wicemistrza Polski wywalczyła:  Szkoła Podstawowa w Żerkowie.

W klasyfikacji szkół podstawowych z oddz. gimnazjum i ponadgimnazjalnych: brązowy  medal zdobyła  Szkoła Podstawowa z oddziałem gimnazjum w Żerkowie.

Nagrody uczestnikom wręczali Burmistrz Miasta i Gminy Jacek Jędraszczyk, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Komorzu Przybysławskim Mariola Zawal, Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żerków Jacek Maciejewski oraz Prezes UKS Komorzanka i dyrektor turnieju Andrzej Ziaja.

Komentarz: Miłą niespodziankę sprawiliśmy sobie i wszystkim uczestnikom tych zawodów. Medale i puchary zdobyte w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej szkół i UKS-ów są dużym sukcesem naszej gminy w tych zawodach. Nasz UKS czwarty rok rywalizuje w zawodach klubowych. Dla naszych zawodników każdy sukces na tak wysokim poziomie daje dużo satysfakcji. Oprócz treningów chcemy startować w ogólnopolskich  i międzynarodowych zawodach, by rozwijać się grając z najlepszymi. Nasi warcabiści pokazali duży potencjał i są w stanie rywalizować na tak wysokim poziomie.

Sponsorem głównym imprezy była Gmina Żerków, a klub UKS Komorzanka i tą imprezę wspierają: Powiat Jarocin, Bank Spółdzielczy we Wrześni oddział Żerków, Bank Spółdzielczy w Jarocinie, firma Neorol z Chrzana, Magazyn Fabryczny z Chrzana, Fabryka Kotłów Malina z Paruchowa,  firma Stara Szuflada z Chrzana, firma Glinka Art. z Żerkowa, firma Raf- Trans z Łuszczanowa, firma RMJ Trans Logistic z Żerkowa, firmie MDM Trans Polska z Żerkowa, sklep Sport Center z Jarocina, firma Wald-Bruk z Żółkowa,  Borys z Żerkowa,  PHU Szóstek z Żernik, Seapol biuro projektowe z Żerkowa, firma WA-MA z Pyzdr, Pizzeria Familijna z Żerkowa.

Partnerzy i patroni medialni oraz opieka medialna: ZAZ Promyk w Żerkowie, Szkoła Podstawowa w Komorzu Przybysławskim, gazeta jarocińska, jarocinska.pl, Radio Elka, Magazyn Fabryczny z Cielczy, telewizja TVP3 Poznań.

Podziękowania należą się również rodzicom i wolontariuszom zaangażowanym w tą imprezę.

Oprawę artystyczno-muzyczną zapewniły dzieci ze szkoły w Komorzu Przybysławskim oraz Społeczne Ognisko Muzyczne z Jarocina!

Kadra zawodników – UKS Komorzanka Komorze i szkół z gminy Żerków

Zawodnicy punktujący do klasyfikacji medalowej szkół i uks-ów:

Przedszkola r. 2011 i mł.:

 1. miejsce – Przedszkole Komorze Przybysławskie – Nikola Filipiak, Szymon Idziaszek.

3.miejsce – SP Żerków – oddział przedszkolny  – Zuzanna Logdańska, Jakub Jakubowski.

Szkoły Podstawowe klasy młodsze r. 2007- 2010 :

 1. miejsce – NSP Ludwinów – Patrycja Tomczak, Wiktoria Świątek, Maksymilian Hałas, Antoni Zawieja.
 2. miejsce – SP Komorze Przybysławskie – Aleksandra Łukomska, Amelia Jankowska, Bartosz Skiba, Jakub Szymański.

Szkoły Podstawowe klasy starsze r. 2004 – 2006

 1. miejsce – SP Żerków – Dominika Konieczna, Patrycja Wawrzyniak, Patryk Bartkowiak, Szymon Regulski.

Szkoły Podstawowe z oddz. gimnazjum i Ponadgimnazjalne r. 1998-2003

 1. miejsce – SP z oddz. gimnazjum Żerków – Kinga Kiełbasa, Adrianna Zdrojowa, Łukasz Niemier, Krystian Kowańdy.

Uczniowskie Klubu Sportowe:

2.miejsce – UKS Komorzanka –punktujący-  Nikola Filipiak, Szymon Idziaszek, Patrycja Tomczak, Aleksandra Łukomska, Maksymilian Hałas, Jakub Szymański, Dominika Konieczna, Patrycja Wawrzyniak, Piotr Świątek, Allan Jankowski, Szymon Niwczyk, Joanna Młoda.

Trenerzy kadry – Andrzej Ziaja, Renata Łukomska.

Tabela najlepszych dziewcząt r. 2011 i mł.

 1. Gabriela Rumińska – Przedszkole Lipno
 2. Oliwia Różycka – Przedszkole Lipno
 3. Nikola Filipiak – Przedszkole Komorze Przybysławskie

Tabela najlepszych chłopców r. 2011 i mł.

 1. Paweł Bielicki – Przedszkole nr 7 Leszno
 2. Jakub Stachowiak – Przedszkole Lipno
 3. Emanuel Bajk – Przedszkole nr 4 Bielawa

Tabela najlepszych dziewcząt r. 2007 -2010

 1. Patrycja Tomczak – NSP Ludwinów
 2. Amelia Bajk – SP nr 4 Bielawa
 3. Aleksandra Łukomska – SP Komorze Przybysławskie

Tabela najlepszych chłopców r. 2007- 2010

 1. Mateusz Wysokiński – SP Lipno
 2. Maksymilian Hałas – NSP Ludwinów
 3. Jakub Szymański – SP Komorze Przybysławskie

Tabela najlepszych dziewcząt r. 2004-2006

 1. Aleksandra Walkowska – SP Lipno
 2. Zuzanna Ruta– SP Lipno
 3. Jagoda Przybylska– SP Lipno

Tabela najlepszych chłopców r. 2004-2006

 1. Amedeusz Zyber-Moszak – SP nr 12 Leszno
 2. Tymoteusz Myszuk – SMS Chrobry Głogów
 3. Samuel Kątny – SP Radzewo

Tabela najlepszych dziewcząt r. 1998-2003

 1. Marta Ruta – ZS Lipno
 2. Sylwia Krause – ZS nr 1 Wronki
 3. Emilia Lepak – ZS Chemicznych Bydgoszcz

Tabela najlepszych chłopców – r. 1998-2003

 1. Dawid Franek – III LO Leszno
 2. Filip Kujawa – SP z oddz. gimnazjum nr 12 Leszno
 3. Szymon Niwczyk – ZS Miejska Górka

Klasyfikacja najlepszych przedszkoli:

 1. Przedszkole Lipno
 2. Przedszkole Komorze Przybysławskie
 3. SP Żerków – oddział przedszkolny

Klasyfikacja najlepszych szkół podstawowych klas młodszych:

 1. NSP Ludwinów
 2. SP Komorze Przybysławskie
 3. SP Lipno

Klasyfikacja najlepszych szkół podstawowych klas starszych:

 1. SP Lipno
 2. SP Żerków
 3. SP Rychlik

Klasyfikacja najlepszych szkół podstawowych z oddz. gimnazjalnymi i ponadgimnazjalnych:

 1. ZS Lipno
 2. ZS Miejska Górka
 3. SP z oddz. gimnazjum Żerków

Klasyfikacja najlepszych klubów:

 1. UKS Roszada Lipno
 2. UKS Komorzanka Komorze
 3. LKS Zuch Rychlik