XI Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów

XII Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów w grze błyskawicznej

XXIII Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów

 w warcabach klasycznych (64-polowych)

TERMIN – 27-31.03.2019

MIEJSCE – Gminny Ośrodek Kultury w Lipnie.

ORGANIZATOR –

-Polski Związek Warcabowy

-Wielkopolski Związek Warcabowy

-Starostwo Powiatowe w Lesznie

-Urząd Gminy Lipno

-Gminny Ośrodek Kultury w Lipnie

-UKS ,,Roszada” Lipno

W zawodach wystartowało stu czterdziestu dziewięciu zawodników i czterdzieści pięć drużyn z klubów z całej Polski. Mistrzostwa drużynowe rozgrywano w kategoriach: juniorów i juniorek (do lat 8,10, 13, 16) oraz kobiet i mężczyzn.  Zawody indywidualne rozgrywano w kategoriach: juniorów i juniorek (do lat 8,10, 13, 16) oraz kobiet i mężczyzn. Najpierw rozgrywano Drużynowe Mistrzostwa Polski, a następnie Indywidualne Mistrzostwa Polski grę klasyczną i błyskawiczną. Zawody rozegrane były systemem szwajcarskim, kołowym lub mieszanym od 5 do 9 rund (w zależności od ilości uczestników w kategorii), a czas gry wynosił 45 minut na zawodnika z zapisem partii. Grę błyskawiczną przeprowadzono od 7 do 9 rund z czasem 3 min. +2 sek.. Za zwycięstwo każdy zawodnik lub drużyna otrzymywał 2 punkt, za remis 1 pkt, a za porażkę 0 pkt.

Zawody stały na bardzo wysokim poziomie, ponieważ brali w nich udział mistrzowie i medaliści Mistrzostw Polski, Europy i Świata z poprzednich lat.

Udział naszych zawodników w zawodach stojących na takim poziomie był kolejną możliwością sprawdzenia się  w grze z najlepszymi w Polsce oraz zebraniem cennego doświadczenia. Po sukcesach w poprzednich latach wiedzieliśmy, że będziemy się liczyć w walce o medale.  Cel jaki zakładaliśmy na te zawody była walka o jak najwyższe miejsca i wywalczenie biletów na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy i Świata w Turcji. Dla naszego klubu i zawodników był to kolejny start na tego typu zawodach.

W mistrzostwach nasz klub i zawodnicy spisali się rewelacyjnie.  Odnieśliśmy ogromy sukces zdobywając w sumie rekordową liczbę aż dwudziestu jeden medali (8 złotych, 6 srebrnych i 7 brązowych): siedem w drużynie (3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe) i czternaście indywidualnie – gra błyskawiczna osiem medali (3 złote, 2 srebrne i 3 brązowe) i gra klasyczna sześć medali (2 złote, 2 srebrne i 2 brązowe).

W Drużynowych Mistrzostwach Polski zdobyliśmy: trzy złote medale – tytuł Drużynowego Mistrza Polski – Juniorek do lat 10 (skład: Amelia Jankowska, Karina Kobylska),  Juniorów do lat 10 (skład: Kacper Rogowski, Michał Szumlewicz, Filip Gotowski – wypożyczenie) i Juniorek do lat 13 (skład: Aleksandra Łukomska, Patrycja Tomczak), dwa srebrne medale i tytuł Drużynowego Wicemistrza Polski – Juniorów do lat 8 (skład: Kasjan Piętka, Antoni Świerkowski, Wiktor Grzebyszak, Dawid Gotowski – wypożyczenie), Juniorek do lat 16 (skład: Dominika Konieczna, Weronika Konieczna, Patrycja Wawrzyniak), dwa brązowe medale w kategorii: Juniorek do lat 8  (skład: Nikola Filipiak, Maja Rydz) i Juniorów do lat 13 (skład: Jakub Szymański, Maksymilian Hałas, Tomasz Bernat). Tuż poza podium znalazła się jeszcze nasze druga drużyna Juniorek do lat 10 (skład: Malwina Hałas, Dominika Świątek).

W Indywidualnych Mistrzostwach Polski  zdobyliśmy czternaście medali.  W grze błyskawicznej osiem krążków: trzy złote medale i tytuł Mistrzów Polski w blitza  zdobyli: w kategorii Juniorów do lat 8 – Dawid Gotowski, w kategorii Juniorek do lat 10 – Amelia Jankowska i w kategorii Juniorek do lat 13 – Aleksandra Łukomska . Dwa srebrne medale i tytuł Wicemistrzów Polski w blitza wywalczyli: w kategorii Juniorek do lat 10 – Karina Kobylska i w kategorii Juniorek do lat 16 – Dominika Konieczna. Trzy brązowe krążki zdobyli: w kategorii Juniorek do lat 8 – Nikola Filipiak, w kategorii Juniorów do lat 10 – Filip Gotowski i w kategorii Juniorek do lat 13 Patrycja Tomczak.   Tuż za podium znalazł się w kategorii Juniorów do lat 13 – Maksymilian Hałas.  

W grze klasycznej – turnieju głównego wywalczyliśmy sześć medali: dwa złote medale i tytuły Mistrzyń Polski zdobyły: w kategorii Juniorek  do lat 10 Amelia Jankowska i w kategorii Juniorek do lat 13 Aleksandra Łukomska. Natomiast dwa srebrne krążki i tytuł Wicemistrzów Polski wywalczyli: w kategorii Juniorek do lat 8  Nikola Filipiak i w kategorii juniorów do lat 8 Dawid Gotowski. Dwa brązowe medale zdobyli: w kategorii Juniorów do lat 10 – Michał Szumlewicz oraz w kategorii Juniorek do lat 13 – Patrycja Tomczak. Tuż za podium znalazł się w kategorii Juniorów do lat 10 – Filip Gotowski.  Tym samym nasi medaliści: Aleksandra Łukomska (1.miejsce), Amelia Jankowska (1.miejsce), Nikola Filipiak(2.miejsce), Dawid Gotowski (2.miejsce-wypożyczenie), Michał Szumlewicz (3.miejsce) i Patrycja Tomczak (3.miejsce) już niebawem znajdą się w kadrze Polski na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy i  Świata w warcabach 64-polowych, które odbędą się w Turcji. Z kolei warcabiści z lokat 4-6 może będą w kadrze kraju pod warunkiem uzyskania powyżej 50% pkt. W związku z tym do kadry prawdopodobnie trafi jeszcze Filip Gotowski (4.miejsce-wypożyczenie).

Tabela medalistów w XI Drużynowych MP Juniorek do lat 8:

 1. UKS Roszada Lipno I
 2. SGU Czarni Oleszyce I
 3. UKS Komorzanka Komorze I

Tabela medalistów w XI Drużynowych MP Juniorów do lat 8:

 1. UKS Roszada Lipno
 2. UKS Komorzanka Komorze
 3. MUKS Wieża Kórnicka Kórnik

Tabela medalistów w XI Drużynowych MP Juniorek do lat 10:

 1. UKS Komorzanka Komorze I
 2. SGU Czarni Oleszyce
 3. UKS Roszada Lipno I

Tabela medalistów w XI Drużynowych MP Juniorów do lat 10:

 1. UKS Komorzanka Komorze I
 2. UKS Roszada Lipno I
 3. UKS Struga Marki I

Tabela medalistów w XI Drużynowych MP Juniorek do lat 13:

 1. UKS Komorzanka Komorze I
 2. UKS Roszada Lipno I
 3. LKS Unia Horyniec Zdrój

Tabela medalistów w XI Drużynowych MP Juniorów do lat 13:

 1. UKS Roszada Lipno
 2. SGU Czarni Oleszyce
 3. UKS Komorzanka Komorze

Tabela medalistów w XI Drużynowych MP Juniorek do lat 16:

 1. UKS Roszada Lipno I
 2. UKS Komorzanka Komorze
 3. UKS Roszada Lipno II

Klasyfikacja najlepszych juniorek do lat 8 w XII MP – gra błyskawiczna:

 1. Gabriela Rumińska – UKS Roszada Lipno
 2. Nina Kalmuk – SGU Czarni Oleszyce
 3. Nikola Filipiak – UKS Komorzanka Komorze

Klasyfikacja najlepszych juniorów do lat 8 w XII MP – gra błyskawiczna:

 1. Dawid Gotowski – UKS Komorzanka Komorze
 2. Paweł Bielicki – UKS Roszada Lipno
 3. Jan Nowaczyk – UKS Roszada Lipno

Klasyfikacja najlepszych juniorek do lat 10 w XII MP – gra błyskawiczna:

 1. Amelia Jankowska – UKS Komorzanka Komorze
 2. Karina KobylskaUKS Komorzanka Komorze
 3. Justyna Janusz – SGU Czarni Oleszyce

Klasyfikacja najlepszych juniorów do lat 10 w XII MP – gra błyskawiczna:

 1. Antoni Rumiński – UKS Roszada Lipno
 2. Jakub Ilasz – UKS Roszada Lipno
 3. Filip Gotowski – UKS Komorzanka Komorze

Klasyfikacja najlepszych juniorek do lat 13 w XII MP – gra błyskawiczna:

 1. Aleksandra Łukomska – UKS Komorzanka Komorze
 2. Kinga Hulak – LKS Unia Horyniec-Zdrój
 3. Patrycja Tomczak – UKS Komorzanka Komorze

Klasyfikacja najlepszych juniorek do lat 16 w XII MP – gra błyskawiczna:

 1. Aleksandra Walkowska – UKS Roszada Lipno
 2. Dominika Konieczna – UKS Komorzanka Komorze
 3. Zuzanna Ruta – UKS Roszada Lipno

Klasyfikacja najlepszych juniorek do lat 8 w XXIII MP – gra klasyczna:

 1. Gabriela Rumińska – UKS Roszada Lipno
 2. Nikola Filipiak – UKS Komorzanka Komorze
 3. Nina Kalmuk – SGU Czarni Oleszyce

Klasyfikacja najlepszych juniorów do lat 8 w XXIII MP – gra klasyczna:

 1. Paweł Bielicki – UKS Roszada Lipno
 2. Dawid Gotowski – UKS Komorzanka Komorze
 3. Emanuel Bajk – LSWKS Złote Piony Bielawa

Klasyfikacja najlepszych juniorek do lat 10 w XXIII MP – gra klasyczna:

 1. Amelia Jankowska UKS Komorzanka Komorze
 2. Justyna Janusz – SGU Czarni Oleszyce
 3. Zofia Wideł – UKS Roszada Lipno

Klasyfikacja najlepszych juniorów do lat 10 w XXIII MP – gra klasyczna:

 1. Antoni Rumiński – UKS Roszada Lipno
 2. Szymon Repelowicz – UKS Struga Marki
 3. Michał Szumlewicz – UKS Komorzanka Komorze

Klasyfikacja najlepszych juniorek do lat 13 w XXIII MP – gra klasyczna:

 1. Aleksandra Łukomska – UKS Komorzanka Komorze
 2. Kinga Hulak – LKS Unia Horyniec-Zdrój
 3. Patrycja Tomczak – UKS Komorzanka Komorze

Komentarz: To kolejne Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w warcabach 64-polowych, w których wziął udział nasz klub. Aż 21 medali zdobyli nasi zawodnicy w tych prestiżowych zawodach. Przed mistrzostwami po cichu liczyliśmy na medale w drużynie i w turnieju indywidualnym. W tym roku zdobyliśmy rekordową liczbę 21 medali: osiem złotych, sześć srebrnych i siedem brązowych to dorobek klubu i zawodników w tych mistrzostwach. Sukcesy naszych zawodników pokazują, że po raz kolejny nawet mały klub może okazać się „wielkim”. Amelia Jankowska i Aleksandra Łukomska zdobyły po trzy złote medale co było nie lada wyczynem podczas tych zawodów. Trzy medale wywalczyli też: Dawid Gotowski (złoto i 2 x srebro), Patrycja Tomczak (złoto i 2 x brąz) i Nikola Filipiak (srebro, 2 x brąz). Dwa medale wywalczyli: Karina Kobylska (złoto i srebro), Michał Szumlewicz (złoto i brąz), Filip Gotowski (złoto i brąz), Dominika Konieczna (2 x srebro). Po jednym krążku przywieźli: Kacper Rogowski (złoto), Kasjan Piętka (srebro), Wiktor Grzebyszak (srebro), Antoni Świerkowski (srebro), Weronika Konieczna (srebro), Patrycja Wawrzyniak (srebro), Maja Rydz (brąz), Jakub Szymański (brąz), Maksymilian Hałas (brąz), Tomasz Bernat(brąz). Po tych zawodach zapewne 6 naszych medalistów: Aleksandra Łukomska (1.miejsce), Amelia Jankowska (1.miejsce), Nikola Filipiak(2.miejsce), Dawid Gotowski (2.miejsce-wypożyczenie), Michał Szumlewicz (3.miejsce) i Patrycja Tomczak (3.miejsce) będzie w kadrze Polski w warcabach 64-polowych co daje im szansę wyjazdu na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy czy Świata do Turcji. Natomiast Filip Gotowski (wypożyczenie), który zajął miejsce tuż za podium, prawdopodobnie będzie w kadrze kraju jako rezerwowy. W tych zawodach część naszych zawodników debiutowała, rywalizowała ze starszymi, a niektórzy zmieniali kategorie wiekowe. Podczas tych mistrzostw nasi młodzi warcabiści zebrali cenne doświadczenie, które zapewne zaowocuje w przyszłości. Nasz UKS piąty rok toczy rywalizację w klubowych rozgrywkach  Polskiego Związku Warcabowego. Po takim sukcesie wszyscy mamy jeszcze więcej zapału do ciężkiej pracy na treningach, która jak w widać przynosi efekty. Oprócz treningów musimy startować w międzywojewódzkich i ogólnopolskich zawodach, by rozwijać się grając z najlepszymi. Wyjazd na tak dużą imprezę nie byłby możliwy gdyby nie pomoc finansowa licznych sponsorów, którym należą się ogromne podziękowania. Bez ich wsparcia i pomocy rodziców nie byłoby takich sukcesów. Dziękujemy!

Kadra UKS Komorzanka:

juniorki do lat 8 – Ewa Malinowska, Judyta Rzepczyk, Wiktoria Grzelak, Maja Warzywoda, Marika Stachowiak, Zuzanna Logdańska, Maja Rydz, Nikola Filipiak, do lat 10 –Amelia Jankowska, Karina Kobylska, Dominika Świątek, Malwina Hałas, do lat 13 – Aleksandra  Łukomska, Amelia Przybylska, Antonina Skitek, Patrycja Tomczak, do lat 16 – Weronika Konieczna, Dominika Konieczna, Patrycja Wawrzyniak.

juniorzy do lat 8- Kasjan Piętka, Wiktor Grzebyszak, Antoni Świerkowski, Dawid Gotowski (wypożyczenie z MDK nr 1 Bydgoszcz), do lat 10 – Michał Szumlewicz, Kacper Rogowski, Nikodem Sarbinowski, Filip Gotowski (wypożyczenie z MDK nr 1 Bydgoszcz), do lat 13- Maksymilian Janke, Szymon Rodziewicz, Maksymilian Hałas, Jakub Szymański, Tomasz Bernat, trenerzy – Andrzej Ziaja. Elżbieta Kowalska-Ziaja, opiekunowie – Mariusz Świerkowski, Kinga Grzelak, Zdzisław Grzebyszak, Milena Grzebyszak, Paulina Warzywoda, Dawid Piętka, Elżbieta Sarbinowska.