V OTWARTE MISTRZOSTWA ZIEMI ŻERKOWSKIEJ  W WARCABACH KLASYCZNYCH

TERMIN – 02.12.2018 r.

MIEJSCE – SALA OSP KOMORZE PRZYBYSŁAWSKIE

ORGANIZATOR –

– Gmina Żerków

– Szkoła Podstawowa w Komorzu Przybysławskim

– Uczniowski Klub Sportowy „Komorzanka” Komorze

W zawodach wystartowało  sześćdziesięciu czterech zawodników z gminy Żerków i powiatu jarocińskiego, którzy walczyli o  miano najlepszych w tym rejonie.

Otwarcia zawodów dokonał Prezes UKS Komorzanka i główny organizator Andrzej Ziaja.

Mistrzostwa rozgrywano w kategoriach: dziewcząt i chłopców do lat 6, 8, 10, 13 oraz żeńską i męską powyżej 13 lat.  Zawody rozegrane były systemem  kołowym  do 5 rund lub szwajcarskim do 7 rund. Za zwycięstwo każdy zawodnik otrzymywał 2 punkty, za remis 1 pkt, a za porażkę 0 pkt.

Zawody  stały na bardzo dobrym poziomie, ponieważ rywalizowali w nich aktualni medaliści Mistrzostw Polski i Świata w warcabach  klasycznych (64-polowych)..

Piąte mistrzostwa w Komorzu zgromadziły dużą liczbę uczestników. Gościliśmy około 100 sympatyków tej dyscypliny sportu.

Nasi zawodnicy reprezentujący barwy UKS Komorzanka i szkół z gminy Żerków (Komorze Przybysławskie, Żerków, Dobieszczyzna, Chrzan, Ludwinów) spisali się znakomicie. W swoich kategoriach wiekowych zwyciężali: dziewczęta do lat 6 – Maja Warzywoda (SP Chrzan), dziewczęta do lat 8 Nikola Filipiak (SP Komorze),   dziewczęta do lat 10 – Aleksandra Łukomska(SP Komorze), dziewczęta do lat 13 – Dominika Konieczna (SP Żerków), żeńska powyżej 13 lat Patrycja Wawrzyniak (SP Żerków), chłopcy do lat 6 – Kasjan Piętka (SP Komorze) chłopcy do lat 8 – Mariusz Bogielczyk (SP Dobieszczyzna) , chłopcy do lat 10 – Maksymilian Hałas (NSP Ludwinów), chłopcy do lat 13 – Bartosz Skiba (SP Komorze), na drugich lokatach byli: dziewczęta do lat 6 – Wiktoria Kobylska (SP Dobieszczyzna),  dziewczęta do lat 8 – Klaudia Kościańska (SP Komorze), dziewczęta do lat 10 –Amelia Jankowska (SP Komorze), dziewczęta do lat 13 – Patrycja Tomczak (NSP Ludwinów), chłopcy do lat 6 – Gabriel Klamecki (SP Żerków), chłopcy do lat 8 – Antoni Kościański (SP Komorze), chłopcy do lat do lat 10 – Kacper Rogowski (SP Komorze),  chłopcy do lat 13 – Jakub Szymański  (SP Komorze), a na trzecich miejscach znaleźli się: dziewczęta do lat 6 Natalia Zaremba (SP Żerków), dziewczęta do lat 8 – Marika Stachowiak (SP Chrzan), dziewczęta do lat 10 – Karina Kobylska (SP Dobieszczyzna), dziewczęta do lat 13 – Weronika Konieczna (SP Żerków), chłopcy do lat 6 – Kacper Kasprzak (SP Komorze), chłopcy do lat 8 – Piotr Bernat (SP Żerków), chłopcy do lat 10 – Michał Szumlewicz (SSP Jarocin), chłopcy  do lat 13 – Tomasz Bernat (SP Żerków). Tuż za podium znaleźli się: dziewczęta do lat 6 – Judyta Rzepczyk (SP Komorze),dziewczęta do lat 8 – Malwina Hałas  (SSP Jarocin), dziewczynki do lat 10 – Amelia Przybylska (SP Żerków), dziewczęta do lat 13 Antonina Skitek (SP Komorze), chłopcy do lat 6 Antoni Świerkowski (SP Dobieszczyzna), chłopcy do lat 10  Alan Zalewski (NSP Ludwinów), chłopcy do lat 13 – Paweł Idziaszek (SP Komorze).

W klasyfikacji szkół zdecydowanie wygrała Szkoła Podstawowa w Komorzu Przybysławskim, a drugie miejsce zajęła placówka z Żerkowa. Na trzecim stopniu podium znalazła się szkoła z Dobieszczyzny. Najmłodszymi zawodnikami turnieju  byli:  wśród dziewcząt Zofia Łukomska (SP Komorze),    a w grupie chłopców Antoni Świerkowski (SP Dobieszczyzna).

Komentarz: Otwarte Mistrzostwa Ziemi Żerkowskiej w warcabach klasycznych zgromadziły w jednym miejscu około 100 sympatyków tej dyscypliny sportu. Celami tej imprezy było:

 propagowanie sportu warcabowego i wyłonienie najlepszych zawodników z gminy Żerków i okolic,

możliwość współzawodnictwa oraz podnoszenia umiejętności gry w warcaby klasyczne,

– kształtowanie pozytywnych cech charakteru poprzez sportową rywalizację,

– miłe spędzenie wolnego czasu oraz integracja społeczeństwa.

Cieszą sukcesy zawodników z klubu i szkoły z Komorza. Impreza bardzo udana o czym świadczy duża frekwencja. Zawody mają charakter cykliczny i na stałe wpisały się w kalendarz imprez organizowanych przez klub i szkołę.

W przyszłym roku mamy w planach organizację Drużynowych i Indywidualnych Mistrzostw Powiatu w warcabach klasycznych  w lutym w Komorzu Przybysławskim oraz XVII Mistrzostw Polski Szkół i UKS-ów w warcabach klasycznych, które odbędą się w dniach 16-18.05.2019 r. w Żerkowie.

Klasyfikacja najlepszych warcabistów w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Kategoria dziewcząt do lat 6:

 1. Maja Warzywoda (SP Chrzan)
 2. Wiktoria Kobylska (SP Dobieszczyzna)
 3. Natalia Zaremba (SP Żerków)

Kategoria chłopców do lat 6:

 1. Kasjan Piętka (SP Komorze)
 2. Gabriel Klamecki (SP Żerków)
 3. Kacper Kasprzak (SP Komorze)

Kategoria dziewcząt do lat 8:

 1. Nikola Filipiak (SP Komorze)
 2. Klaudia Kościańska (SP Komorze)
 3. Marika Stachowiak (SP Chrzan)

Kategoria chłopców do lat 8:

 1. Mariusz Bogielczyk (SP Dobieszczyzna)
 2. Antoni Kościański (SP Komorze)
 3. Piotr Bernat (SP Żerków)

Kategoria dziewcząt do lat 10:

 1. Aleksandra Łukomska (SP Komorze)
 2. Amelia Jankowska (SP Komorze)
 3. Karina Kobylska (SP Dobieszczyzna)

Kategoria chłopców do lat 10:

 1. Maksymilian Hałas (NSP Ludwinów)
 2. Kacper Rogowski (SP Komorze)
 3. Michał Szumlewicz (SSP Jarocin)

Kategoria dziewcząt do lat 13:

 1. Dominika Konieczna (SP Żerków)
 2. Patrycja Tomczak (NSP Ludwinów)
 3. Weronika Konieczna (SP Żerków)

Kategoria chłopców do lat 13:

 1. Bartosz Skiba(SP Komorze)
 2. Jakub Szymański (SP Komorze)
 3. Tomasz Bernat (SP Żerków)

Kategoria żeńska:

 1. Patrycja Wawrzyniak
 2. Marta Rzepczyk
 3. Kinga Filipiak

Kategoria męska:

 1. Marek Zawieja
 2. Eugeniusz Cieślak
 3. Roman Waszak

Klasyfikacja drużynowa szkół:

 1. SP Komorze 1577 pkt
 2. SP Żerków 949 pkt
 3. SP Dobieszczyzna 350 pkt (lepszy wynik indywidualny- 1m., 2 m., 3 m.)
 4. NSP Ludwinów 350 pkt (gorszy wynik indywidualny 1m., 2 m., 4 m.)
 5. SP Chrzan 268 pkt
 6. SSP Jarocin 150 pkt

 

KADRA SZKÓŁ Z GMINY ŻERKÓW:

SP Komorze Przybysławskie –  Jakub Szymański, Bartosz Skiba, Paweł Idziaszek,  Antonina Skitek, Marika Suchorska, Laura Michalska, Kaper Rogowski, Szymon Rodziewicz, Maksymilian Janke, Aleksandra Łukomska,  Amelia Jankowska, Antoni Kościański, Nikola Filipiak, Klaudia Kościańska, Dominika Świątek, Kasjan Piętka, Kacper Kasprzak, Ewa Malinowska, Judyta Rzepczyk, Michalina Lisiecka, Gabriela Paluszak, Miłosz Jercha, Allan Jankowski, Zofia Łukomska.

SP Żerków – Tomasz Bernat, Oskar Mazurek, Amelia Przybylska, Magdalena Pawlaczyk, Piotr Bernat, Maja Rydz, Zuzanna Logdańska,  Marta Pawlaczyk, Gabriel Klamecki, Adam Szalczyk, Natalia Zaremba, Julia Półtorak, Nicola Arndt, Emilia Cieślak, Antonina Kubis, Dominika Konieczna, Weronika Konieczna, Patrycja Wawrzyniak.

SP Dobieszczyzna – Karina Kobylska, Mariusz Bogielczyk, Antoni Świerkowski, Wiktoria Kobylska, Magdalena Wojciechowska.

SP Chrzan – Nikodem Sarbinowski, Marika Stachowiak, Maja Warzywoda, Wiktoria Grzelak.

NSP Ludwinów – Patrycja Tomczak, Maksymilian Hałas, Antoni Zawieja, Kacper Tomczak, Alan Zalewski.

Podziękowania należą się wszystkim sponsorom, którzy wspierają tą imprezę i działalność klubu UKS Komorzanka tj.: Gmina Żerków, Powiat Jarociński, Bank Spółdzielczy we Wrześni oddział Żerków, Bank Spółdzielczy w Jarocinie, firma Neorol z Chrzana, Magazyn Fabryczny z Chrzana, Fabryka Kotłów Malina z Paruchowa,  firma Stara Szuflada z Chrzana,  Pracownia i Sklep Zduńsko-Ceramiczny Glinka Art. z Żerkowa, firma Raf- Trans z Łuszczanowa, firma RMJ Trans Logistic z Żerkowa, firmie MDM Trans Polska z Żerkowa, sklep sportowy Sport Center z Jarocina, firma Wald-Bruk z Żółkowa,  Borys z Żerkowa, PHU Szóstek z Żernik, Seapol biuro projektowe z Żerkowa, firma WA-MA z Pyzdr, firma Auto-Dutkiewicz z Jarocina, GS Żerków, GS Jarocin, firma Handlowo – Turystyczna Macieja Stachowiaka., firma Catrina z Ruska.

Patroni medialni i partnerzy: Gazeta jarocińska, jarocinska.pl, Radio Elka, Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne w Żerkowie, Biblioteka w Żerkowie, Magazyn Fabryczny z Cielczy, ZAZ Promyk w Żerkowie, Szkoła Podstawowa w Komorzu Przybysławskim, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Żerkowie. Podziękowania należą się również rodzicom i wolontariuszom zaangażowanym w tą imprezę.