VI MISTRZOSTWA POLSKI  DZIECI W WARCABACH STUPOLOWYCH

TERMIN – 28-30.06.2019 r.

MIEJSCE – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej – Szczepankowskiej w Słupnie.

ORGANIZATORZY –

Z upoważnienia Polskiego Związku Warcabowego turniej organizowany był przez:

– Powiat Wołomiński,

– Miasto i Gminę Radzymin,

– Szkoła Podstawowa nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej – Szczepankowskiej w Słupnie,

– Uczniowski Klub Sportowy „Struga” Marki.

W mistrzostwach wystartowało 67 warcabistów z całej Polski w kategoriach wiekowych: chłopców i dziewcząt do lat 8 (r. 2011-2012) i do lat 6 (r. 2013         i młodsi). Zawody rozegrane były systemem kołowym lub szwajcarskim do 7 lub 9 rund, a czas gry wynosił 30 minut na zawodnika. Za zwycięstwo każdy uczestnik otrzymywał 2 punkt, za remis 1 pkt, a za porażkę 0 pkt. Zawody stały na bardzo dobrym poziomie, a najważniejsze pojedynki były bardzo zacięte i trwały prawie godzinę.

Był to piąty udział naszych zawodników w  oficjalnych Mistrzostwach Polski Dzieci w warcabach 100 – polowych. Od dwóch edycji rozgrywana jest też kategoria do lat 6. Chcieliśmy by nasi najmłodsi warcabiści mieli możliwość sprawdzenia się  w grze z najlepszymi w Polsce. Wiedzieliśmy, że walczyć o czołowe lokaty będzie niezwykle trudno.  Czas trwania niektórych partii  mógł wynosić  godzinę. Ze względu na okres wakacji część naszej kadry do lat 6 i 8 nie mogła wystartować w tych zawodach.

Nasi warcabiści spisali się wspaniale. Brązowy medal w kategorii dziewcząt do lat 8 zdobyła  nasza zawodniczka Nikola Filipiak. W kategorii chłopców do lat 6 Miłosz Smułczyński zajął miejsce tuż z podium.

W tych mistrzostwach najlepiej wypadli: 3. miejsce – Nikola Filipiak (dziewczęta do lat 8), 4.miejsce Miłosz Smułczyński (chłopcy do lat 6), 6. miejsce – Maja Warzywoda (dziewczęta do lat 8), 9.miejsce – Maja Rydz (dziewczęta do lat 8), 10.miejsce – Wiktoria Grzelak (dziewczęta do lat 8). Pozostali nasi zawodnicy uplasowali się poza czołową dziesiątką.

Nasi najmłodsi warcabiści trenują grę w warcaby 64-polowy i 100-polowe od niedawna, więc nasze doświadczenie z roku na rok będzie coraz większe. Zdawaliśmy sobie sprawę, że w duże warcaby gra się trochę inaczej i trudniej, a  większość klubów specjalizuje się w warcabach 100-polowych. Pomimo tego faktu nasi warcabiści godnie reprezentowali nasz klub i gminę Żerków.

Podczas wyjazdu na Mistrzostwa Polski Dzieci zwiedziliśmy Warszawę i byliśmy w Centrum Nauki Kopernik.

Klasyfikacja najlepszych dziewcząt do lat 8:

  1. Gabriela Rumińska (UKS Roszada Lipno)
  2. Oliwia Gancarz (SGU Czarni Oleszyce)
  3. Nikola Filipiak (UKS Komorzanka Komorze)

Komentarz: To piąte oficjalne Mistrzostwa Polski Dzieci w warcabach 100-polowych, w którym startował nasz klub. W poprzednich latach w tym turnieju, w kategorii dziewcząt do lat 8, złote medale dla naszego klubu zdobywały: Amelia Jankowska (2017 r.) i Aleksandra Łukomska (2016 r.). W tym roku brązowy medal zdobyła nasza 8-latka Nikola Filipiak. Pozostała część naszej kadry (6 i 7-latki) będzie miała okazje wystartować w tych zawodach jeszcze za rok. Nasi najmłodsi zawodnicy zebrali tu cenne doświadczenie, które zapewne zaprocentuje w przyszłości.

Wyjazd na imprezę w Słupnie nie byłby możliwy gdyby nie pomoc finansowa sponsorów i wsparcie rodziców, którym należą się podziękowania. Dziękujemy!

Kadra UKS Komorzanka Komorze:  dziewczęta: r. 2011- Nikola Filipiak, Maja Rydz, Zuzanna Logdańska, Marika Stachowiak,  r. 2012 – Maja Warzywoda, Wiktoria Grzelak,  chłopcy: r. 2012 – Antoni Świerkowski, r. 2013 – Miłosz Smułczyński, trenerzy – Andrzej Ziaja i Elżbieta Kowalska – Ziaja.