XXVI Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów w warcabach 100-polowych

TERMIN – 05-09.06.2019

MIEJSCE –Sala gimnastyczna przy szkole w Dąbkach, ul. Darłowska 6

ORGANIZATOR –

Z upoważnienia Polskiego Związku Warcabowego imprezę zorganizowali:

– Urząd Gminy Darłowo,

– GZ LZS Darłowo,

– Stowarzyszenie Kuźnia Pomysłów.

W zawodach wystartowało 182 zawodników i sześćdziesiąt siedem drużyn z klubów z całej Polski. Mistrzostwa drużynowe rozegrano w kategoriach: juniorów i juniorek (do lat 8,10, 13, 16 i 19).  Turniej trwał 5 dni, a nad morze przyjechało około 300 sympatyków tej dyscypliny sportu. Zawody rozegrane były systemem kołowym lub szwajcarskim na dystansie 5-9 rund, a czas gry wynosił 90 minut na zawodnika z zapisem partii. Za zwycięstwo drużyna otrzymywała 2 punkty, za remis 1 pkt, a za porażkę 0 pkt. Otwarcia imprezy dokonał Wójt Gminy Darłowo Radosław Głażewski oraz główny organizator i dyrektor mistrzostw Sylwia Dęga-Zamrzycka.

Zawody stały na bardzo wysokim poziomie, ponieważ brali w nich udział reprezentanci, mistrzowie i medaliści Mistrzostw Polski, Europy i nawet Świata z poprzednich lat.

Udział naszych zawodników w zawodach stojących na takim poziomie był kolejną możliwością sprawdzenia się  w grze z najlepszymi w Polsce oraz zebraniem cennego doświadczenia. Celem jaki zakładaliśmy na te zawody była walka o jak najwyższe miejsce oraz zdobycie jakiegokolwiek medalu. Dla naszego klubu i zawodników był to piąty start w tego typu zawodach.

W mistrzostwach nasz klub i zawodnicy spisali się znakomicie.  Odnieśliśmy kolejny sukces zdobywając aż pięć medali (złoty, srebrny i trzy brązowe).  W Drużynowych Mistrzostwach Polski zdobyliśmy: złoty medal i tytuł Drużynowego Mistrza Polski Juniorek do lat 13 (skład: Aleksandra Łukomska, Patrycja Tomczak), srebrny medal i tytuł Drużynowego Wicemistrza Polski Juniorów do lat 8 (skład: Dawid Gotowski – wypożyczenie,  Antoni Świerkowski, Wiktor Grzebyszak),  trzy brązowe medale i tytuły Drużynowego II Wicemistrza Polski – Juniorek do lat 8 (skład: Nikola Filipiak, Maja Rydz), Juniorek do lat 10 (skład: Amelia Jankowska, Klaudia Kościańska), Juniorów do lat 13 (skład: Jakub Szymański, Maksymilian Hałas, Tomasz Bernat).

Podczas ceremonii zakończenia Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów w warcabach stupolowych – Prezes Polskiego Związku Warcabowego Magda Pawłowska  wręczyła zawodnikom powołania do Reprezentacji Narodowej na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w warcabach stupolowych, które odbędą się w Warszawie w terminie 31.07-09.08.2019 r. Powołanie odebrała także nasza warcabistka Aleksandra Łukomska.

Tabela medalistów XXVI Drużynowych MP Juniorek do lat 8 :

 1. SGU Czarni Oleszyce
 2. UKS Roszada Lipno
 3. UKS Komorzanka Komorze I (Nikola Filipiak, Maja Rydz)

Tabela medalistów XXVI Drużynowych MP Juniorów do lat 8 :

 1. MUKS Libero Basznia Dolna I
 2. UKS Komorzanka Komorze (Dawid Gotowski, Antoni Świerkowski, Wiktor Grzebyszak)
 3. LSWKS Złote Piony Bielawa

Tabela medalistów XXVI Drużynowych MP Juniorek do lat 10 :

 1. MUKS Libero Basznia Dolna I
 2. MUKS Libero Basznia Dolna II
 3. UKS Komorzanka Komorze I (Amelia Jankowska, Klaudia Kościańska)

Tabela medalistów XXVI Drużynowych MP Juniorek do lat 13 :

 1. UKS Komorzanka Komorze I (Aleksandra Łukomska, Patrycja Tomczak)
 2. UKS Struga Marki I
 3. LKS Unia Horyniec-Zdrój

Tabela medalistów XXVI Drużynowych MP Juniorów do lat 13 :

 1. MUKS Libero Basznia Dolna II
 2. MUKS Libero Basznia Dolna I
 3. UKS Komorzanka Komorze (Jakub Szymański, Maksymilian Hałas, Tomasz Bernat)

Komentarz: To piąte Drużynowe Mistrzostwa Polski w warcabach stupolowych, w których wziął udział nasz klub. Pięć medali (złoty, srebrny i trzy brązowe) to najlepszy wynik klubu w tej prestiżowej imprezie. Przed mistrzostwami po cichu liczyliśmy na medale w drużynie, ale wiedzieliśmy, że w duże warcaby jest trudniej go zdobyć. Część klubów w Polsce specjalizuje się wyłącznie w grze na dużej planszy oraz wzmacniają się wypożyczonymi zawodnikami z innych klubów.  Sukces naszych zawodników pokazuje, że nasz klub po raz kolejny prezentuje wysoki poziom gry. Dodatkowa warto wspomnieć, że po raz pierwszy zdobyliśmy złoty medal w drużynie  w warcabach 100-polowych, za sprawą naszych juniorek do lat 13 Oli i Patrycji. Tym sukcesem pokazaliśmy, że zarówno na małej jak i dużej planszy nasze zespoły są w czołówce Polski. Nasz UKS piąty rok toczy rywalizację w klubowych rozgrywkach  Polskiego Związku Warcabowego. Po sukcesach w tym sezonie wszyscy mamy jeszcze więcej zapału do ciężkiej pracy na treningach, która jak w widać przynosi efekty. Oprócz treningów musimy startować w ogólnopolskich i międzynarodowych zawodach, by rozwijać się grając z najlepszymi. Wyjazd na tak dużą imprezę nie byłby możliwy gdyby nie pomoc finansowa licznych sponsorów oraz zaangażowanie rodziców, którym należą się ogromne podziękowania. Bez ich pomocy nie byłoby takich sukcesów. Dziękujemy!

Kadra UKS Komorzanka Komorze:

juniorki do lat 8 – Nikola Filipiak, Maja Rydz, Marika Stachowiak, Zuzanna Logdańska, Maja Warzywoda, Wiktoria Grzelak, do lat 10 –  Amelia Jankowska,  Klaudia Kościańska, Malwina Hałas, Dominika Świątek, do lat 13 – Aleksandra  Łukomska, Patrycja Tomczak, Amelia Przybylska, Antonina Skitek,

juniorzy do lat 8 – Dawid Gotowski (wypożyczenie z MDK nr 1 Bydgoszcz), Wiktor Grzebyszak, Antoni Świerkowski, do lat 10 –Filip Gotowski (wypożyczenie z MDK nr 1 Bydgoszcz), Michał Szumlewicz, Kacper Rogowski. do lat 13 –  Jakub Szymański, Maksymilian Hałas Tomasz Bernat. Trenerzy – Andrzej Ziaja i Elżbieta Kowalska-Ziaja, kierownik – Renata Łukomska.