MŁODZIEŻOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA W WARCABACH 64-POLOWYCH

Termin – 25.08-03.09.2019 r.

Organizator –

– Światowa Federacja Warcabowa (FMJD),

– Turecka Federacja Warcabowa.

Zawodnicy naszego klubu: Maja Warzywoda, Wiktor Grzebyszak, Aleksandra Łukomska i Patrycja Tomczak reprezentowali Polskę na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w warcabach 64-polowych, które odbyły się w miejscowości Izmir w Turcji. Poziom zawodów był bardzo wysoki, więc o czołowe lokaty było bardzo trudno. W mistrzostwach wystartowali zawodnicy z krajów Europy, Azji i Ameryki Południowej.

Zawody rozgrywano w kategoriach wiekowych do lat 7, 10, 13, 16, 19 i 26 z podziałem na płeć. Mistrzostwa rozgrywano systemem szwajcarskim lub kołowym od 5 do 9 rund w trzech turniejach: gra błyskawiczna (czas gry na zawodnika 3 min. + 2 sek.), gra aktywna (7 min. + 5 sek.) i gra klasyczna (40 min. + 20  sek.) z zapisem partii. Za zwycięstwo każdy zawodnik otrzymywał 2 punkty, za remis 1 pkt, a za porażkę 0 pkt.

W tej imprezie w wielu kategoriach wiekowych triumfowali Ukraińcy.

Nasi warcabiści na tych mistrzostwach odnieśli ogromny sukces! Zdobyliśmy łącznie aż 8 medali (4 złote, 2 srebrne i 2 brązowe) w turniejach – gry błyskawicznej, aktywnej i klasycznej. W kategorii juniorów do lat 7 trzy złote medale (gra błyskawiczna, aktywna i klasyczna) i tytuł potrójnego Mistrza Świata zdobył Wiktor Grzebyszak. Wśród juniorek do lat 7 złoty medal (gra błyskawiczna) i tytuł Mistrzyni Świata oraz dwa srebrne krążki (gra aktywna i klasyczna) i tytuł podwójnej Wicemistrzyni Świata wywalczyła Maja Warzywoda. W grupie juniorek do lat 13 dwa brązowe medale (gra aktywna i klasyczna) i tytuł podwójnej II Wicemistrzyni Świata zdobyła Aleksandra Łukomska. Ona też zajęła 4. miejsce w grze błyskawicznej. Natomiast Patrycja Tomczak uplasowała się na: 6. miejscu w grze błyskawicznej i 5. miejscach w grze aktywnej i klasycznej.

Warto dodać, że Aleksandra Łukomska (r. 2008) i Patrycja Tomczak (r. 2007) były rocznikowo młodsze i grały ze starszymi rywalkami, ale jeśli za rok znajdą się w kadrze Polski, będą mogły ponownie zagrać w tej samej kategorii wiekowej – juniorek do lat 13.

Reprezentacja Polski w sumie zdobyła w trzech turniejach (gra błyskawiczna, aktywna i klasyczna) 21 medali: 6 złotych, 8 srebrnych i 7 brązowych.

Drużynowo reprezentacja Polski zajęła drugie miejsce w klasyfikacji medalowej wyprzedzając kadrę Chin, a ustępując zespołowi Ukrainy.
Podziękowania należą się Gminie Żerków, Polskiemu Związkowi Warcabowemu i innym sponsorom oraz rodzicom za wsparcie i pomoc podczas wyjazdu naszych reprezentantów na MMŚ w Turcji.

Start naszych zawodników w tej prestiżowej imprezie był możliwością sprawdzenia się w walce z najlepszymi na świecie. Sam udział w tych zawodach był już sukcesem, a zdobycie aż 8 medali Młodzieżowych Mistrzostw Świata jest najlepszym wynikiem w historii klubu!

Komentarz: Nasi zawodnicy zdobywając aż 8 medali oraz najwyższe tytuły Mistrzów Świata (Wiktor Grzebyszak – potrójny oraz Maja Warzywoda) pokazali po raz kolejny, że warto rozwijać i wspierać talenty by móc odnosić takie ogromne sukcesy! Pochwała należy się wszystkim naszym warcabistom uczestniczącym w mistrzostwach, ponieważ  ambitnie i z pełnym zaangażowaniem walczyli do końca mistrzostw!

Kadra Reprezentacji Polski i UKS Komorzanka Komorze: juniorka do lat 7 – Maja Warzywoda, junior do lat 7 – Wiktor Grzebyszak, juniorki do lat 13 – Aleksandra Łukomska, Patrycja Tomczak, trenerzy – Andrzej Ziaja i Elżbieta Kowalska – Ziaja.